Podle hradecké poslankyně ČSSD Hany Orgoníkové, která Švejnarovu návštěvu v Hradci zorganizovala, jde o první vlaštovku. Při případné budoucí přímé volbě prezidenta by kandidáti takové „spanilé jízdy“ museli absolvovat.

„Je vždy dobré, když máme v systému pojistky a dobře fungující Senát je určitou pojistkou proti tomu, abychom nejednali příliš rychle a zbrkle. Spíš bych se snažil systém reformovat,“ odpověděl Švejnar na otázku o možném zrušení Senátu.

Na předcházejícím setkání s novináři se vyjádřil třeba také k používání názvu Česko. O tomto tvaru nechtěl dlouho slyšet, ale do budoucna by se mu nebránil. „Je složité pořád říkat Česká republika, Česká republika,“ vysvětlil. Zadluženost země považuje za problém, situace je prý vážná, nikoliv tragická.

„Dluh je mnohem větší, než byl před 17 lety. Nejsme ale tak zadluženi, jako některé jiné země. Je zde nebezpečí, že kdyby například vzrostly úrokové míry, tak budeme splácet větší procento toho, co každý rok vyrobíme,“ uvedl uznávaný ekonom.

Další info o návštěvě kandidáta na prezidenta v Hradci králové:

Jan Švejnar v Hradci Králové