Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaký bude rok 2014?, zamyšlení hejtmanů a biskupa

Východní Čechy - Deník se zeptal hejtmanů a biskupa, jaký podle jejich názoru bude tento rok.

2.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

LUBOMÍR FRANC, hejtman
Královéhradeckého kraje
Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.Jako optimista pokaždé věřím, že příští rok bude lepší než ten minulý. Ne vždy se samozřejmě má očekávání naplní, protože chvíle šťastné se střídají s těmi méně povedenými.
Rád bych ale všem popřál, aby těch druhých bylo co nejméně.

Královéhradecký kraj byl opět jedním z nejlépe hodnocených regionů v prestižním srovnávacím výzkumu Místo pro život. Svědčí to o tom, že se dobře rozvíjí a poskytuje svým obyvatelům dobré zázemí. Očekávám, že se našemu regionu bude nadále dařit a že všichni lidé, kteří v něm žijí, budou spokojení.Při zajišťování veřejné dopravy, zdravotní péče, sociálních služeb a vzdělávání bych si přál, abychom v těchto resortech mohli co nejvíce investovat, zdokonalovat je a poskytovat tím lidem kvalitní služby, důležité pro jejich každodenní život.

Zatím se nám to daří, a to i díky tomu, jak účinně dokážeme čerpat peníze z fondů Evropské unie a budeme se snažit, abychom zajistili jejich příliv i v příštích letech.

Jedním z okamžiků, které mi v uplynulém roce nejvíc utkvěly v paměti, bylo, jak se náš kraj vypořádal s ničivými povodněmi, jež v červnu postihly zejména Podkrkonoší. Těšilo mě, že jsme mohli poskytnout postiženým obcím rychlou a účinnou pomoc a že krajem vyhlášená povodňová sbírka zaznamenala velký ohlas. Ukázala, jak lidé dokážou být solidární a společně zvládnout a překonat nepřízeň osudu.
Přál bych si, aby právě tento okamžik byl i mottem příštího roku. Abychom se všichni snažili pomáhat druhým a nemysleli jenom na sebe. Věřím, že právě lidská soudržnost je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro to, aby naše společnost dobře fungovala a rozvíjela správným směrem své morální a etické principy.
Vždyť co je lepšího než žít na pěkném místě s lidmi, na které se můžete spolehnout.

V roce 2014 všem přeji pevné zdraví, hodně štěstí a spokojenosti!

MARTIN NETOLICKÝ, hejtman
Pardubického kraje
Martin Netolický při on-line rozhovoru v Orlickém deníku.Samospráva Pardubického kraje má za sebou první rok, který utekl jako voda. Skoro bych řekl, že to byl „nejrychlejší" rok v mém životě, stál ale za to. Snažil jsem se po celou dobu vést náš kraj dynamicky, ale přitom provádět rozumná, i když ne vždy příjemná rozhodnutí. Největší radost mám, že se mi podařilo počátkem roku přesvědčit kolegy a připravili jsme projekty v celkové hodnotě přesahující 2,5 miliardy korun. Tehdy jsem byl za blázna, že se nám nemůže za stávající situace podařit tolik peněz proinvestovat. A hle. Podle posledních informací budeme mít pravděpodobně štěstí. Proto jsem příští rok označil za rok investic. 

Druhou věcí, která souvisí s hledáním cesty k druhému, je výrazné zlepšení vztahů s představiteli krajského města. Dlouholeté často osobní spory nikdy nevedly ke kýženému. Naopak, při debatě a vzájemném respektu se lépe domlouvá kompromis. Proto dnes lze s čistým svědomím zahájit realizaci nového terminálu pro naše letiště, můžeme také připravovat společnou politiku pro evropské fondy v dalším období a podobně.

Měl bych ale na závěr svého zamyšlení na občany našeho kraje prosbu. Mějte prosím pochopení pro rozhodnutí, která nečiníme rádi, ale jsou nezbytná pro celý kraj. Namátkou zmíním aktuální záležitost nedostatku žáků na školách. Nikomu nedělá dobře, že musí některé školy projít útlumem nebo mají připravit radikální úsporná opatření. Situace si ale vyžaduje řešení, které stabilizuje celý systém. Musíme se chovat jako řádný hospodář a nechceme kraj zbytečně zadlužovat. Stejně jako doma nechci hospodařit s dluhy, nehodlám tak činit ani na kraji, který dočasně spravujeme.

I když vstupujeme do nového roku s řadou očekávání, nezapomínejme, že zdravý člověk má mnoho přání, nemocný jen jedno. Proto vám všem přeji především hodně životních sil, optimismu a pevné zdraví. To je hlavní předpoklad k tomu, aby se mohla splnit i další předsevzetí, což vám ze srdce přeji! 

JAN VOKÁL, biskup
královéhradecké diecéze
Královéhradecký biskup Jan Vokál.Zda bude lepší než rok předchozí, to bude do velké míry záležet na každém z nás, sami můžeme ovlivnit, jak svěřený čas využijeme, v čem budeme usilovat o zlepšení, kam napřeme své síly. Přál bych si, abychom se v tomto roce více než na politické či ekonomické otázky soustředili na vztahy s blízkými, zejména v rodinách. Rok nemůže učinit lepším vyšší hospodářský růst ani nižší daně, ale jen čisté svědomí lidí, které přitahuje Boží požehnání, vzájemná úcta a láska, soudržné rodiny, které jsou bezpečným místem pro děti a milujícím zázemím pro staré a nemocné. Pokusme se učinit tento rok lepším právě v tomto ohledu, právě to má smysl.

V roce 2014 naše královéhradecká diecéze slaví výročí 350 let od svého založení. Pro její regiony je to připomínka toho, že církev v jednotě se Svatým otcem je pevnou a nedílnou součástí jejich dějin. Chtěl bych vás při té příležitosti poprosit nejen o vzpomínku, ale i o oporu a porozumění, aby církev mohla dál ve východních Čechách bez překážek plnit své poslání.

Tedy aby zde byla stálá a otevřená nabídka pro všechny bez rozdílu – kostely, kde se pravidelně slouží bohoslužby, charita, zdravotnická zařízení, hospice, církevní školy. Také dostatek kněží, kteří budou mít dobré podmínky pro svou službu, v obcích se setkají nejen s tolerancí, ale s opravdovým přijetím.
V jednotě s papežem Františkem vás všechny na začátku tohoto roku zahrnuji do svých modliteb, pamatuji na Vaše rodiny, na děti a mládež, na opuštěné, staré a nemocné.

Všem vám přeji požehnaný, skutečně šťastný nový rok. 

Autor: Redakce

2.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení