Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaké budou další osudy varhan?

Neratov, Hradec Králové, Dobruška - Nástroj umístěný v kostelíku svatého Ducha v Dobrušce se dočkal své rekonstrukce díky chystanému festivalu F. L. Věka. Druhý stále čeká v hradecké hudební síni na stěhování.

15.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv/VLP

Kauza varhan z Městské hudební síně v Hradci Králové se táhne již řadu měsíců. Plánovaný prodej a následný přesun do kostela v Neratově se zadrhl. Město Hradec Králové po prvotní nabídce varhan z městské hudební síně prý začalo váhat s jejich prodejem. Zatím nedošlo k žádnému výraznějšímu posunu, i když město svůj postoj přehodnotilo a nebude stát prodeji v cestě.

Kraj na posledním jednání zastupitelstva schválil finanční podporu pro sdružení Neratov ve výši jednoho milionu korun, která je však účelově vázána na budovu kostela. Nelze ji tedy použít na nákup varhan.

„Uvidíme, jak bude vycházet rozpočet, ale zatím jsme mírně optimističtí. Koncem roku bychom proto mohli uvolnit další prostředky,“ sdělil náměstek hejtmana Helmut Dohnálek s tím, že o této otázce budou ještě jednat na společném zasedání s městem. Vše by mělo být jasnější koncem roku, kdy by se začalo s potřebnými administrativními úkony.

Náměstek ale nepředpokládá, že by kraj mohl poskytnout celých sto procent z ceny varhan. Ta činí dva miliony korun. V takovém případě by se jednalo o slevě ze strany města nebo možnost postupného splácení ze strany občanského sdružení Neratov, které neratovský kostel spravuje. Náměstek hejtmana také vyvrátil že by město Hradec Králové bylo nadále proti stěhování. „Jednalo se spíše o nedorozumění a město s prodejem souhlasí,“ dodal Dohnálek.

Řádil červotoč

Varhany z královéhradecké hudební síně nejsou jediné, kolem kterých se v poslední době něco děje. V souvislosti s přípravou hudebního festivalu F. L. Věka, který začne 25. září, se přistoupilo k opravě varhan v kostele svatého Ducha na okraji Dobrušky. Varhany z roku 1890 již byly v katastrofálním stavu, jelikož byly silně zasaženy červotočem. Spolupráce místního faráře se starostou města umožnila jejich postupnou záchranu.

„Oprava byla rozdělena na několik etap, přičemž ta první trvala asi dva měsíce a byla ukončena ještě v měsíci srpnu,“ sdělil Petr Tojnar, starosta města Dobrušky. Radnice se na celkové investici ve výši 80 000 korun podílela 50 tisíci. Zbytek nákladů musela uhradit dobrušská diecéze. Další etapy začnou nejdříve příští rok.

Spolufinancování opravy historických varhan v kostele svatého Ducha je největší investiční akcí ze strany města v rámci příprav hudebního festivalu. Vedle toho uvolnila radnice i příspěvky na jednotlivé koncerty. Jeden z nich pak pořádá ve své vlastní režii. Iniciátorem oprav byl tamní farář Vincent Zonták.
Hřbitovní kostelík svatého Ducha stojí na okraji města a je významnou renesanční památkou i krajinnou dominantou. V rámci festivalu F. L. Věka by v něm měl zahrát i vynikající violoncellista Jiří Bárta.

Neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z první poloviny 18. století a je dílem italského architekta. Zkáza kostela započala na sklonku druhé světové války, kdy kostel vyhořel. V padesátých letech se zřítila klenba a zvažovala se i demolice. Od roku 1990 se v kostele začaly sloužit mše pod širým nebem a občanské sdružení Neratov započalo s jeho postupnou obnovou. V nedávné době došlo k zastřešení kostela částečně prosklenou střechou. Tento objekt je hojně vyhledáván turisty, kteří zavítají do této části Orlických hor a je místem obnovené tradice poutních mší. Chybějící varhany prozatím nahrazuje elektrická aparatura. Varhany, o kterých se nyní jedná by se staly jeho novou dominantou.

Autor: Michal Friček

15.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Ilustrační foto

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Dobruška - Prvoligové národní házenkářky Dobrušky se již podruhé v podzimní části střetly se sousedním rivalem z Krčína a stejně jako v prvním duelu vyhrály, i když se hodně nadřely.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Královéhradecko, Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení