VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vytlačit z nádraží bezdomovce a opilce?

Rychnovsko - Nádražní čekárny některých stanic cestující nikdy nepozná, v jiných stráví, třeba při zimní kalamitě, i několik hodin. Ve většině z nich v současnosti nechybí automat na nápoje, někdy však ani nebezpečně vyhlížející individum, které v podvečerních hodinách může nepříjemně obtěžovat.

24.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Místo čekáren zóny

Počet čekáren obecně klesá a do budoucnosti lze očekávat, že z tuzemských nádraží klasická čekárna postupně zcela zmizí. Náhradou mají být čekárenské zóny.

Špinavé a nebezpečné okolí nádražních budov je problémem i v jiných státech, ale na Západě už několik let za pomoci policie a vyhlášek proti bezdomovcům bojují. „Naší snahou samozřejmě je dostat problémové lidi z nádraží,“ uvedl Petr Šťáhlavský.

S vykazováním těchto osob ze stanic pomáhá policie, lidé se na nástupištích stále bojí. O sebe i o své osobní věci. Tam, kde to jen trochu lze, se ČD snaží uzavírat prostory alespoň na noc.

„Zahájili jsme také některé projekty modernizací stanic, jež mají eliminovat místa, která by byla zajímavá pro bezdomovce. Například odstranění lavic, na kterých lze spát, odstranění nejrůznějších architektonických prvků umožňujících posedávání, polehávání, spaní a podobně,“ doplnil Petr Šťáhlavský.
V rychnovském regionu se podobné případy nevyskytují tak často jako v krajských městech či Praze, kde je koncentrace bezdomovců a žebráků nesrovnatelná. „Není to tady stálý problém,“ potvrzuje Roman Moravčík, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Hradci Králové.
Největší frekvenci vlaků, a tudíž i cestujících zažívá v regionu železniční uzel Týniště nad Orlicí.

„Jste všichni podvodníci, já to napíšu do prezidentské kanceláře,“ vykřikovala zde v nádražní čekárně před nedávnem podnapilá žena. Každý z čekajících pasažérů se jí snažil vyhnout. „V místě vždy spolupracujeme s tamní policií,“ dodává k bezpečnosti čekáren Moravčík.

Pošlou je do Hradce

Týnišťská Městská policie se bezdomovců na nádraží zbavuje elegantním způsobem: „Koupíme jim jízdenku do Hradce Králové a přidáme k ní kontakt na tamní azylový dům,“ popisuje nápad velitel strážníků Martin Štěpánek.

Také opilců a povalečů v prostoru nádraží se v budoucnu chtějí zbavit. Z pověření města k tomu nyní Štěpánek připravuje návrh vyhlášky, kterou budou konzultovat s ministerstvem vnitra. Schválit by ji mělo zastupitelstvo.

Nezavřeme

„České dráhy neplánují, že by na Rychnovsku uzavřely některou z funkčních čekáren v uspokojivém stavu,“ ujistil cestující Moravčík. Jejich otevírací doba kopíruje regionální jízdní řád. Otevírají se s prvním a zavírají s posledním spojem (přibližně od 5 do 22 hodin).

V menších městech dráhy spolupracují s obcemi, které se o čekárnu starají, nebo prostor provozuje podnikatel. Spolupráce s obcí se osvědčila například v Častolovicích, kde společně u vlakového vybudovaly i autobusové nádraží. Navíc o čekárnu častolovické zastávky se po opakovaných „nájezdech“ sprejerů spolu s obcí starají děti z místní školy, které vyzdobily její interiér vlastními kresbami. (zen,šš)

„Bezdomovci a podobná individua se obvykle objevují v odbavovacích halách a ne přímo v čekárnách. Ostatně současný trend jak u nás, tak obecně v Evropě, je nahrazovat čekárny buď místy na čekání v halách stanic, v přístřešcích na nástupištích, nebo čekáním bistru nebo v restauraci,“ řekl Deníku Petr Šťáhlavský z tiskového odboru ČD. Pokračoval, že zahájili některé projekty modernizací stanic, jež mají eliminovat místa, která by byla zajímavá pro bezdomovce. Například odstranění lavic, na kterých lze spát, odstranění nejrůznějších architektonických prvků umožňujících posedávání, polehávání, spaní a podobně.
24.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Křovice slaví zisk titulu podzimního mistra

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Královéhradecko - O vítězi sněmovních voleb nebylo pochyb. V Královéhradeckém kraji, stejně jako jinde, s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO (31,77 %) vedené Klárou Dostálovou.

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení