Do bytu docházejí klienti dvakrát třikrát týdně, učí se tu samé praktické věci. Vařit, nakupovat, uklízet, hospodařit s penězi.

Byt 2 + 1, zdá se, jako by ho obývala běžná rodina. V pozadí však všechno pečlivě sledují dvě asistentky. V tréninkovém bytě občanského sdružení Pferda, které rovněž provozuje tréninkovou kavárnu Láry Fáry, se totiž učí žít trojice mentálně hendikepovaných obyvatel. Získávají pojem, co je to normální život.

Praktický život

„Žehlení mě baví,“ nepochybuje Naďa, které kmitá ruka s žehličkou. Radost z práce je na ní vidět. Do bytu docházejí uživatelé s lehčím mentálním postižením, kteří se tak připravují na chráněné bydlení, v rámci možnosti samostatný život mimo ústav či bydlení s rodiči.

Učí se tady dvakrát třikrát týdně, a to samé praktické věci. „Vaření, nakupování, uklízení, žehlení, praní. Ale také hospodaření s penězi. Učí se využít svůj volný čas, protože jsou zvyklí mít všechno zorganizované. Zkoumáme programy kin, divadel, jezdíme s nimi na výlet,“ vypočítává z praxe jedna z asistentek Iva Lastovičková. Klienti se učí vyhledat si spoj, koupit jízdenku, zorientovat se při cestování.

Dva Martinové se zatím stále smějí v kuchyni, kde zvládnou uvařit brambory a s menšími rozpaky spolu s Naďou a asistentkami vypočítávají, co už dobrého uvařili: Palačinky, kuře na paprice, francouzské brambory.“ „Když jsem poprvé vařila rýži, rozstřihla jsem celý pytlík,“ směje se opět Naďa nad karambolem a nezapomene klukům poradit: „Náhoda je blbec, vem si na ty brambory raději rukavici,“ a podá chňapku.

Asistentky vysvětlují, že klientům pomáhají hlavně v hospodaření s penězi. Neorientují se ještě v cenách zboží při nákupu, také si ještě neumí rozdělit částku na měsíc, nemají pojem o hodnotě peněz. „Chodíme s nimi nakupovat. Dneska jsem je pozorovala v obchodě jenom zpovzdálí, měli trošku zádrhel s placením, ale jinak nakoupili sami velice dobře,“ pochválila veselý trojlístek druhá asistentka Hedvika Dostálová.

Obyvatelé bytu jsou spokojení a chtějí se učit. Na samostatné bydlení, při kterém budou mít stále možnost zavolat na pomoc asistenty, se už všichni těší.