VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vybudit mládež z letargie k novodobé historii?

Rychnovsko - Vznik Československé republiky, osmačtyřicátý či osmašedesátý rok, Listopad 89, osudové osmičky i novější mezníky českých dějin splývají podle zkušeností kantorů většině dnešních studentů či žáků v jeden velký „dávnověk“. Změnit jejich pohled a znalosti chce kromě řady učitelů i Společnost Člověk v tísni. V listopadu 2008 pořádá již čtvrtý ročník projektu Příběhy bezpráví.

12.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Jak přiblížit žákům poválečné dějiny? Odpověď nabízí projekt Příběhy bezpráví, který využijí i některé školy na Rychnovsku.

Projekt prostřednictvím filmových projekcí a následných debat přibližuje žákům a studentům základních a středních škol poválečné období našich dějin. Vzhledem k tomu, že téma československé totalitní minulosti je ve výuce stále velmi často opomíjeno, je projekt jednou z mála možností, jak se mohou mladí lidé o této době dozvědět více.

„Poměrně často zaznívá, že mladé lidi období komunistického Československa nezajímá. Naše dosavadní zkušenosti přitom jednoznačně potvrzují pravý opak. To, že se ve škole často nedozvědí téměř nic o komunistické ideologii ani o zločinech její nositelky, strany, která má své zástupce v současném českém Parlamentu, není jejich chyba. Je to chyba vzdělávacího systému,“ říká ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota.

Oponovat mu může například kantorka Vlastimila Krsková z vamberské Základní školy, která vyučuje dějepis v deváté třídě. Tento projekt využije právě dnes jako náplň výuky.

Poválečné období probírá v hodinách dějepisu pravidelně v jarním období. Zájem o nedávnou historii se snaží u žáků povzbudit. „Navštívili jsme i knihovnu, kde si mládež sama vyhledávala různé texty o této době. Podle zjištěných informací pak měli žáci vytvořit práci. Že bych viděla nějaký zájem, pokrok, to nemohu říci. Je jim to jedno,“ popisuje zkušenosti kantorka. Právě proto se rozhodla pro tento projekt.

Vamberští žáci dnes uvidí dokumentární film Přerušené jaro – Srpen jako kladivo režiséra Milana Maryšky. Příští týden se s projektem seznámí také mládež v rychnovské Základní škole Mozaika prostřednictvím snímku Swingtime a na Obchodní akademii T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí, kde se bude promítat snímek Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse. Hostem zde bude František Kinský.

Autor: Eva Zerzánová

12.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení