Víte, že vaše dítě je na Facebooku, víte, co všechno tam na sebe prozradilo či pravidelně prozrazuje? Na tyto otázky neznají často odpovědi ani rodiče ani učitelé a leckdy by byli zděšeni, kdyby věděli, co všechno na sebe děti na síti řeknou.

Fenomén doby

Poslední zkušenosti policistů vypovídají o tom, že například na Facebooku se registrují děti již kolem deseti let věku (povolená registrace až od 13 let), které zfalšují svoje datum narození. Ostatní údaje včetně skutečného bydliště či mobilu však klidně bezelstně prozrazují. „Jsou pod vlivem starších kamarádů, nemají vůbec představu, že co tam napíšou, je velmi těžko odstranitelné. Povídají si tam běžně o tom, kdy, v kolik hodin se sejdou, do jakého chodí kroužku,“ upozorňuje rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. Na nebezpečí internetu, kyberšikany a podobných jevů nyní policisté upozorňují mládež na I. i II. stupni základních škol.

„Radíme dětem, aby například psali pod pseudonymem, rozhodně neuváděli číslo telefonu,“ uvádí Kacálková konkrétní případy. Děti, ale i kantory seznamuje s projektem e–bezpeci.cz, který lze najít na stejnojmenném portálu a jenž řeší případy rizikového chování na internetu. Projekt vznikl ve spolupráci policie s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „Krádeže identity a následné vydírání nezletilých i dospělých prostřednictvím e-mailu, mobilních telefonů a sociálních sítí, šikana, kyberšikana na různých úrovních, kyberstalking s využitím Facebooku, sexting, vytváření falešných internetových stránek s nenávistným obsahem, vyhrožování a vydírání nezletilého, to jsou jen některé ukázky případů, které začal řešit či právě řeší tým projektu E-Bezpečí Centra PRVoK ve spolupráci s Policií ČR,“ popisuje konkrétní jevy vedoucí projektu Kamil Kopecký. Svůj případ na stránkách projektu kdokoli může napsat do on–line poradny.

Důležité informace zde získají také učitelé či rodiče, kteří nevědí, jak v případných krizových situacích reagovat, které instituce zabezpečují řešení problémů při užívání informačních a komunikačních technologií (internet, mobil), v jakém případě se obrátit na policii apod.

Policisté rovněž doporučují dětem navštívit server Seznam.cz a prostudovat si jeho rady a pomoc jak se seznámit bezpečně, kam nahlásit závadný obsah.

DESATERO BEZPEČNÉHO INTERNETU:

1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.

2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.

3. Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.

4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.

5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.

6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.

7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.

8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.

9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.

10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.
Na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vznikl PROJEKT "E - BEZPEČÍ“. Jedná se o preventivní, vzdělávací, výzkumný a intervenční projekt, který se zaměřuje na problematiku nebezpečných komunikačních jevů, se kterými se mohou setkat uživatelé internetu a mobilních telefonů.
Mezi klíčová témata patří: KYBERŠIKANA, SEXTING, KYBERGROOMING, KYBERSTALKING a STALKING. Dalšími tématy jsou: HOAX a SPAM, PHISHING, SOCIÁLNÍ INŽENÝRSTVÍ a DĚTSKÁ PORNOGRAFIE .