Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se na rolnické škole učilo za Rakousko-Uherska

Kostelec nad Orlicí – Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky v Kostelci nad Orlicí v sobotu 10. října 2015 oslaví kulaté výročí.

25.9.2015
SDÍLEJ:

BUDOVA ROLNICKÉ ŠKOLY v Kostelci nad Orlicí kolem roku 1900.Foto: Archiv SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.

Uběhlo totiž 120 let od okamžiku, kdy byla ve městě otevřena rolnická škola. Jaké byly její začátky?
Ve školní kronice čteme: „Den 1. měsíce října 1895 zůstane pro město Kostelec n. Orl. i celé širé okolí památným. V ten den slavnostně zahájen první ročník nově zařízené školy rolnické" (Pamětní kniha Rolnické školy v Kostelci n. Orl., 1895-1959, s. 8).
Krásná ctnost: vděčnost
Prvním ředitelem školy se stal František Bauer. Už ve svém prvním proslovu se snažil u žáků vzbudit pocit hrdosti na to, že patří k zemědělskému stavu: „Vás pak, milení chovanci, kteří první navštěvujete tuto školu rolnickou, Vás co nejsrdečněji u zřídla tohoto vítám a kladu Vám na srdce, nezapomínejte nikdy, že náležíte stavu předůležitému, jakým v pravdě ve společnosti lidské stav rolnický jest. Buďte pilnými, mravnými, svědomitými a poctivými, buďte skromnými, zároveň ale ve svém jednání důstojnými a důslednými, zkrátka, buďte charakterními a nezapomínejte nikdy, že zdobí každého, starého i mladého krásná ctnost, již vděčností nazýváme. Proto buďte vděčnými svým předrahým rodičům, kteří nešetří nákladu, často tak pracně získaného, aby umožnili Vám návštěvu školy, a tak skýtali Vám možnost utěšenějšího žití v budoucnosti" (tamtéž, s. 10).

Posunutý školní rok

Studium trvalo dva roky a kladlo si za cíl poskytnout chlapcům, kteří absolvovali alespoň obecnou školu a bylo jim minimálně 14 let, takové vzdělání, jež by jim umožnilo vést vlastní zemědělskou živnost, případně se uplatnit jako kvalifikovaní pracovníci velkostatků. Školní rok začínal 1. října a končil 31. července, byl tedy oproti dnešku o měsíc posunutý. Výuka měla tři oblasti: teoretickou část, praktickou činnost a vycházky (tj. exkurze) „na statky vzorné a do závodů průmyslových" (tamtéž, s. 15).

Syn rolníka přednostně

Vyučovacím jazykem byla čeština. Nové žáky přijímal do školy ředitel. Přednost měli synové rolníků z východních Čech, zvláště pak ti, kteří se v budoucnosti chtěli stát samostatnými zemědělci.
Ve škole se jako teoretický základ vyučovaly následující povinné předměty: náboženství, řeč vyučovací a písemnosti (tj. čeština, pravopis a obchodní a úřední korespondence), počty (včetně hospodářských výpočtů, měřictví a vyměřování, kreslení, zeměpis (se zvláštním zřetelem na Čechy, zemědělství a dopravu), přírodopis (nerostopis, rostlinopis, živočichopis), přírodozpyt a nauka o povětrnosti (tj. fyzika a základy meteorologie), chemie a chemická technologie, pěstování rostlin hospodářských (pěstování rostlin, stroje a hospodářské nářadí, meliorace a lukařství, zahradnictví), chov hospodářského zvířectva, správověda a účetnictví, zákonoznalství, lesnictví, hospodářské stavitelství, hospodářské rozpravy. Dále tu byly volitelné předměty: druhý jazyk zemský (němčina), zdravověda člověka, tělocvik, zpěv.

Praktické vyučování

A jak probíhalo praktické vyučování? Dejme slovo kronice: „Vyučování praktické jest podstatnou částí celého vyučování, i udílí se v tom rozměru, aby se chovanci naučili veškeré práce hospodářské bezvadně konati a aby je uměli posouditi. Praktická cvičení nelze vždy co do doby trvání přesně vpraviti v rámec rozvrhu hodin. … Při vyučování praktickém rozdělí se chovanci na čety a hledí se přísně k tomu, aby každá četa při všech pracích se vystřídala. Práce, v nichž chovancům cvičiti se jest, dle poměrů místních jsou rozmanité a nelze jich podrobně úplně ani vyjmenovati" (tamtéž, s. 20).
Kronika přesto některé činnosti vyjmenovává: mlácení strojem a cepem, rozebírání a opravy strojů a nářadí, čištění a přehazování obilí, přebírání a krájení brambor k sázení, účetnické a kancelářské práce, práce s mlékem, rytí, setba ozimů, cvičení v orbě, příprava kompostů sekání a sušení sena, cvičení v setbě strojem i rukou atd. Bylo toho opravdu hodně.
V pamětní knize dále čteme: „Na poli zkušebném přidělí se každému chovanci ku opatrování několik záhonků pěstovaných rostlin a provádějí se tam pokusy s novými doporučenými semeny a hnojivy" (tamtéž, s. 20).
Další praktické činnosti se týkaly chovu dobytka, prací ve štěpnici a v zelinářské zahradě, ve vinici a chmelnici. Fotografie z roku 1898 je sice aranžovaná, ale dává nám představu, jak vypadala zahrada v areálu školy.
Ladislav Miček

Autor: Redakce

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto

Kraj chce slučovat střední školy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení