Jak stavět v chráněné krajinné oblasti? Nejen o tom se bude mluvit v sobotu v Kulturním centru Schule v Šedivinách (67). Na panelovou debatu se sem sjedou odborníci z několika oblastí.
„Otevíráme téma současné architektonické zástavby krajiny Orlických hor. Diskutovat budeme o používání krajiny člověkem, strukturách vycházejících z osídlení krajiny a jejich dopadu na chráněná území. Klademe si otázky, co a jak stavět v chko, jaké jsou možnosti pro přirozenou regulaci cestovního ruchu a zda je nastavení současné legislativy pro budoucí vývoj dostatečné, případně jaké změny by mohly přispět ke kvalitnímu uvažování nad architekturou a urbanizací na tomto území,“ zvou na akci Kateřina Fojtíková a Richard Wiesner z Kulturního centra Schule.
Začne v sobotu od 15.30. Debatu moderuje Alžběta Žabová, dalšími účastníky debaty jsou Josef Rusňák z Agentury ochrany přírody a krajiny, teoretik architektury, filozof a pedagog Cyril Říha, krajský architekt Královéhradeckého kraje Oldřich Bittner, architektka Helena Hlávková a další hosté. Debata se koná v rámci Dne architektury a výstavy Assembly 30×30, věnované tematice chráněné krajinné oblasti.
Kulturní centrum SCHULE jsme založili v červenci 2022 v budově bývalé německé školy v Orlických horách, která dlouhodobě sloužila jako místo pro vzdělávání, setkávání a později i jako kulturní centrum obce. Rozhodli jsme se využít potenciál tohoto místa pro založení centra zaměřeného na současné kulturní a vzdělávací aktivity. Program centra spojuje místní společenská a kulturní témata s prací současných umělců působících na české i zahraniční scéně. Naším záměrem je vybudovat místo pro živou současnou kulturu a setkávání ve fyzickém i on-line prostoru. Za tímto účelem pořádáme diskuze, výstavy, workshopy, představení, performance a krátkodobé residence, na které zveme specialisty v oboru, zájmovou i širší veřejnost. /Zdroj: KC Schule/