Staré, ale stále ještě dobré odrůdy jablek, jako Ontario, Boskoopské, Idared či Zvonkovo, ale také ty současné jako Rubín, Šampion, Melrose Bohemia a další budou lákadlem sobotní degustace v zahrádkářském domě v Častolovicích.

"Nebudou chybět ani nové rezistentní odrůdy, které se začínají na našich zahrádkách pěstovat. Tyto odrůdy mají tu významnou vlastnost, že se nemusí chemicky ošetřovat proti houbovým chorobám. Jedná se například o odrůdy: Rosana, Rubinola, Gold Star, Selena, Zuzana, Topaz, Rajka, Rubinstep, Rezista a řadu dalších. Jistě bude i zajímavé tyto vyjmenované odrůdy porovnat s novošlechtěnci, které byly vypěstovány ve výzkumném ústavu v Holovousích a Střížovicích. Celá degustace bude v podstatě přehlídkou a porovnáním starých a nových odrůd, z kterých vyjde určitý výsledek a pro zahrádkáře rada, co by se mělo na našich zahrádkách v podmínkách Podorlicka pěstovat," říká za pořadatele Josef Helmich.

Akci připravuje Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Častolovice, ve spolupráci s ÚS ČZS Rychnov nad Kněžnou.

Josef Helmich.
Byly to nervy, říká exvelitel posádky raketového vojska. Dnes šéfuje zahrádkářům

Jak Helmich upozornil, pěstitelé mají čerstvou zkušenost z loňského roku, který chorobám až nadmíru přál: "Mnoho jablek bylo takzvanou strupovitostí znehodnoceno."

Hodnotit se bude vzhled, kvalita slupky, jakost dužiny - její trvanlivost a celková chuť. K ochutnávce je připraveno 30 odrůd jablek.

"Velikou výhodou této degustace bude ten fakt, že veškeré odrůdy jablek byly uskladněny v normálním sklepě bez umělého podchlazování, což dává daleko větší věrohodnost. Také i doba degustace byla záměrně vybrána až v měsíci únoru, protože dobře víme, že v létě a na podzim je ovoce a zeleniny dost, jinými slovy - vitaminy nikomu nechybí. V zimních měsících je ale situace jiná, a proto chceme na našich zahrádkách pěstovat takové ovoce, které má dlouhou dobu konzumní zralost a za normálních skladovacích podmínek vydrží co nejdéle," vysvětluje Helmich.

Hodnotit se bude anonymně. Organizátoři doufají v co největší účast a dodávají, že součástí akce bude také beseda, jejímž tématem bude pěstování dobrého ovoce v podmínkách Podorlicka. Nebudou na ní chybět přední šlechtitelé ovoce.