Počty hráčů a ledových ploch 
v zemích čtyř semifinalistů MS

Česká republika
registrovaní hráči: 110 525
kryté ledové plochy: 158
venkovní ledové plochy: 23

Kanada
registrovaní hráči: 721 504
kryté ledové plochy: 2631
venkovní ledové plochy: 5000

Rusko
registrovaní hráči: 84 270
kryté ledové plochy: 419
venkovní ledové plochy: 2450

USA
registrovaní hráči: 519417
kryté ledové plochy: 1898
venkovní ledové plochy: 500

Podaří se dnes našim reprezentantům vzepřít drtivé převaze Kanaďanů ve výše uvedených statistických údajích?

Fenomén nejrychlejší kolektivní hry opět spojuje český národ! Národní tým v pražské aréně zvládl utkání, které bývá pověstným jazýčkem na vahách mezi zatracením nebo euforií. Přešel před nevyzpytatelné Finy v čele s obávaným brankářem a dnes naše hrdiny čeká první ze soubojů o medaile. Odpolední semifinálový duel proti vyslancům ze zámořské kolébky hokeje rozhodne o tom, zda se v neděli utkáme o zlato, nebo budeme hájit čest v souboji o bronz.
Čtvrteční nervy drásající přetahovaná s Finy o postup mezi kvarteto nejlepších týmů světového šampionátu semkla lidi před televizními obrazovkami doma, v restauracích, hospodách a barech po celé republice. Nejinak tomu bylo na Rychnovsku.
Na čtvrtfinálový duel si lidé ve veřejných zařízeních s předstihem rezervovali stoly či alespoň jednotlivá místa a stejně tak činili i včera. Těsno nebude dnes odpoledne pouze v pražské O2 aréně a na Staroměstském náměstí.
Fanoušci berou útokem veřejná místa, kde se dá sledovat přímý televizní přenos. „Chtěl jsem si na čtvrtek rezervovat místa v restauraci U Zelingerů, ale terasa s televizí byla už zcela obsazena," svěřil se Petr Novák, který do svého oblíbeného podniku chodil fandit po celou dobu šampionátu. „Nakonec jsme vyrazili za kamarádem do hotelu Praha v Deštném v Orlických horách. Podařilo se sehnat řidiče, který se obětuje a nebude pít."

Salónek v deštenském hotelu pod sjezdovkami se před čtvrteční čtvrtfinálovou přetahovanou slušně zaplnil. S nadějí postupu přišli k televizi podpořit český tým místní, hoteloví hosté i turisté, kteří se v Deštném zdrželi do večera.

„Byl to neskutečně dramatický zápas, jemuž téměř nic nechybělo. Přinesl nečekané zvraty skóre, nasazení hráčů, nečekaně vysoké množství gólů, a hlavně – šťastný konec pro naše barvy," pochvaloval si vydařený výlet do hor Jiří Frinta z Dobrušky. Právě na něho vyšel Černý Petr za volantem. Během fandění musel popíjet kofolu a trochu přátelům záviděl orosené pivní půllitry. Alkoholu se však vzdal i z jiného důvodu. „Časně ráno vstávám do práce na dopolední směnu, takže jsem si stejně nemohl dopřát skleničky něčeho ostřejšího na oslavu parádního vítězství," nelitoval Frinta. „Jsem rád, že jsem cestu z Dobrušky až do Deštného nevážil zbytečně. Na zpáteční cestě domů jsme v autě s kamarády nezapomenutelné utkání podrobně rozebrali. Usínalo se nádherně," usmíval se spokojený fanoušek, který má svůj automobil během hokejového mistrovství světa „vytuněný" o hokejové dresy v interiéru a plápolající českou vlajku trčící ze střechy vozu.

Radující se fanoušci nedovolili usnout

Hokejem momentálně žije většina národa. Na pracovištích se během posledního pracovního dne v týdnu vehementně diskutovalo o tom, zda český tým má naději uspět proti doposud zcela suverénním Kanaďanům. Hokej je momentálně tématem číslo 1 mezi muži i ženami a nerozhoduje ani věk. Fandí senioři i nejmenší. „Rodiče mě večer poslali do postele uprostřed druhé třetiny, ale stejně jsem věděl, že jsme vyhráli o dva góly. Nemohl jsem usnout a slyšel jsem z oken na našem sídlišti, jak se lidi dvakrát radují ze vstřeleného gólu," svěřoval se včera ráno před dobrušskou základní školou Františka Kupky asi desetiletý školák, bydlící v paneláku na Hečmandě.

Na dnešní odpoledne musela většina lidí přehodnotit naplánovaný program. Namísto jarních příprav na zahrádkách či rodinných výletů opět zasednou k televizorům. Ruce si mnou majitelé hospod a restaurací. Jejich zařízení se zaplní natěšenými žíznivými fanoušky, kteří se budou těšit na to, jak se českým hokejistům povedou poslední dva krůčky za vytouženými medailemi…