Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Synkovská jablíčka: třináctý originální produkt regionu

Rychnovsko - Jablíčka ze Synkova získala právo užívat značku Orlické hory originální produkt.

5.8.2008
SDÍLEJ:

JablkaFoto: Profimedia

Tento certifikát potvrzuje jejich jedinečnost a příslušnost k území Orlických hor a Podorlicka. Jsou tak již třináctým výrobkem, který tuto ochrannou známku může v regionu užívat.

Doposud certifikát získaly biobrikety, brašnářské výrobky, keramické a tkalcovské výrobky, vitráže, včelí produkty, dále pak pečivo, bio〜zelenina nebo přírodní pálenky.

Certifikační komise rozhodla o udělení známky před nedávnem. „V prvním kole sběru žádostí pro udělení certifikátu v letošním roce jsme jich očekávali šest. Ty byly avizovány, ale nakonec dorazily pouze dvě,“ uvedl Luboš Řehák, předseda Místní akční skupiny (MAS) POHODA venkova, která spolu s MAS Vyhlídka, občanské sdružení, projekt značení domácích výrobků v Orlických horách před rokem odstartovala.

Soubor výrobků
Synkovská jablíčka byla ocertifikována jako soubor výrobků. Celkem jich je kolem dvaceti odrůd. „Každé jablíčko ze Synkova má nárok na značku Orlické hory originální produkt,“ dodal Luboš Řehák.

S žádostí o udělení certifikátu neuspěl řezbář Jan Vokoun z Třebechovic pod Orebem. „Je nám to líto, ale jeho řezbářské výrobky nemohly být ocertifikovány čistě z formálních důvodů, protože momentálně území od Třebechovic nepatří do oblasti, na kterou se certifikace vztahuje,“ vysvětluje Řehák. Podle něho by bylo vhodné v budoucnu projednat začlenění i tohoto území do systému certifikace, zatím je však otázkou, jak to provést. Certifikace výrobků totiž funguje na území pěti místních akčních skupin: Pohody venkova, Vyhlídky, Sdružení Splav, Nad Orlicí a Orlicko a v hranicích turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko.

Znovu na podzim
Přestože v letošním roce dostala certifikát pouze synkovská jablíčka, další výrobci budou moci ochrannou známku Orlické hory originální produkt ještě získat. Certifikační komise se sejde ještě jednou, na podzim. „Předpokládáme, že to bude v září nebo v říjnu. Kromě toho, že rozhodne o dalších žádostech, výsledkem setkání by mělo být vydání dalších turistických novin,“ dodal Luboš Řehák. Poté se doplní i katalog certifikovaných výrobků. Domácí výrobky z Orlických hor se představí na výstavách, jarmarcích a dalších propagačních akcích. První z nich bude nyní v sobotu 9. srpna v Orlickém Záhoří při druhém ročníku česko-polského setkání.
Certifikát Orlické hory originální produkt mohou výrobci získat na dobu dvou let. Pak mohou požádat o jeho prodloužení. Orlické hory byly pátým regionem, kde značení domácích výrobků, které jsou šetrné k přírodě, navazují na tradice regionu a jsou s ním neodlučitelně spjaty, vzniklo. Dnes je těchto oblastí, kde systém funguje, již devět. V letošním roce se přidalo Polabí a vstup do značení se předpokládal u Podkrkonoší. Certifikace domácích výrobků má přilákat především turisty a podpořit venkovskou turistiku. „Když turista přijede do Orlických hor a uvidí výrobek s touto značkou, už ví, co mu říká. Zná ji například už z Krkonoš nebo Šumavy,“ míní Tereza Vacková, projektová manažerka z Asociace regionálních značek. Největším lákadlem má být právě to, že se jedná o výrobky, které zájemci nenajdou nikde jinde.

PAVEL BEDNÁŘ

V rámci Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje jsme na letošní rok získali dotaci sto tisíc korun a tyto peníze chceme použít právě i na další propagaci certifikace,“ dodal Pavel Tichý, předseda MAS Vyhlídka, o. s.

Značení domácích výrobků certifikátem „Orlické hory - originální produkt“ podpořil letos Královéhradecký kraj.
V rámci Programu obnovy venkova jsme na letošní rok získali dotaci asi sto tisíc korun. Tyto peníze chceme použít na další propagaci certifikace. Půjde o noviny, katalogy a výstavy na jarmarcích. Chceme se představit například na Moravě a na Královéhradeckých dožínkách v podzimním období,“ uvedl Pavel Tichý, předseda Místní akční skupiny (MAS) Vyhlídka, občanského sdružení, které spolu s MAS POHODA venkova certifikaci v Orlických horách založilo.Místní akční skupiny získaly podporu Královéhradeckého kraje již v loňském roce, kdy bylo poprvé uděleno výrobcům dvanáct certifikátů. Žádosti posuzuje certifikační komise a právo na užívání značky má výrobce na dva roky. Orlické hory byly pátým regionem v zemi, kde bylo značení zavedeno. Žádosti naleznou zájemci na internetových stránkách www.pohodavenkova.cz nebowww.domaci-vyrobky.cz
Místo události:
5.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Kompostování. Ilustrační foto.

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení