Mezi inzeráty v tisku lze narazit i na nesolventní či přímo podvodné nabídky zaměstnání. Podobný zážitek má i Jan Boštík z Petrovic.

Učinil špatnou zkušenost, když zareagoval na jeden z inzerátů, který nabízel, že hledá domácí pracovníky pro kompletace. Dodávka domů, smlouva.
Bohužel se jednalo o takzvanou pyramidovou hru. „Zatelefonoval jsem na uvedené číslo a obratem mi přišel inzertní katalog s nabídkou zaměstnání, smlouva a pokyny ke kompletaci a rozesílání letáků, v nichž je podrobně popsáno, jak dále distribuovat tyto katalogy. Dokonce s příklady inzerátů, kterými je třeba si zajistit další účastníky hry,“ popsal pokyny Boštík. Doplnil, že další účastníci hry jsou vždy vyzváni k zaplacení vstupního poplatku, který u pana Boštíka činil 600 korun.

Jde ovšem o fiktivní prodej. O žádnou kompletaci zboží se nejedná, jde o distribuci totožných nabídek zaměstnání. Firma funguje, podle informací z obchodního rejstříku již od roku 1991, sídlí v Plzni.

Tento druh podnikání se pohybuje na hranici zákona. „Nelze jej však kvalifikovat jako trestný čin,“ vyjádřila se mluvčí Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou Vlasta Lepková. Podobných inzerátů s příslibem vysokých výdělků se vyskytuje mnoho, například na lepení obálek. Zájemci o zaměstnání formou práce doma musí počítat s rizikovými faktory podobných druhů nabídek. Zvláště podezřelá je například povinnost složit vstupní poplatek, který se může dle pokynů vložit v hotovosti do obálky.

(růž)