Většina ze starších ročníků si pamatuje tábor jako místo v lese plné sportování a dobrodružství, většinou daleko od

civilizace. Aby se rodiče nebáli, jednou dvakrát za pobyt poslaly děti pohled a bylo hotovo. Doba se ale mění a děti z větších měst již mají zcela jiné nároky. Jejich hlavní starostí při výběru tábora je přítomnost připojení wi-fi. Některé z dětí by na tábor bez internetu ani nejely. Příčiny tohoto stavu vysvětluje docent psychologie Jan Lašek.

„Žijeme ve velmi složitém informačním světě, ve kterém je přístup k moderním technologiím samozřejmost. Většina z dětí,

které nyní navštěvují letní tábory, je jimi obklopena prakticky od narození.

A aby mohly v tomto světě úspěšně přežít, je potřeba se na tyto technologie co nejrychleji adaptovat.“

Klidnější životní styl

Otázkou ale zůstává, jak vypadá situace v menších regionech, jako je třeba Rychnovsko. Vzhledem k pomalejšímu a klidnějšímu životnímu stylu oproti velkým městům zde smartphony nebo tablety nehrají v dětském životě takovou roli.

To ale neznamená, že místní děti se bez svých „hraček" zcela obejdou. Na každém z táborů na Rychnovsku řeší situaci ohledně chytrých telefonů, tabletů a notebooků jinak.

Bez proudu je po starostech

„Původně jsme mobily a tablety nijak neregulovali, postupem času jsme ale přešli k omezení. Nyní je mají větší děti povoleny pouze ve svém osobním volnu. Ty menší, kolem šesti až sedmi let, mají zatím naštěstí jiné starosti," říká Zbyšek Prágr, vedoucí Tábora Rychnov nad Kněžnou pro nejmenší děti.

V rychnovském Skautu vyřešili otázku technologií na táborech jednoduše. V celém areálu tábora není signál a děti nemají ani přístup k elektrickému proudu. Když si tedy i přes varování vedoucích na tábor chytrý telefon vezmou, rychle se jim vybije bez možnosti dobití. A vedoucí mají po starostech. „Některým dětem se na takový tábor příliš nechce. Nedokážou si představit, že by byly tak dlouho bez mobilu.

Většinou to ale překousnou a o to víc se potom těší domů," dodává skautský vedoucí Zdeněk Kheil.

Smíšené pocity mají z moderní techniky na rychnovském astronomickém táboře Vesmírná odysea. Jeho vedoucí Věra Bartáková k tomu říká: „Dětem vždy dopředu doporučujeme, aby si tablety a notebooky s sebou nebraly. Některé s nimi ale i přesto na tábor přijedou. Občas pak vznikají

nepříjemné situace, kdy starší děti ukazují na internetu těm mladším věci, které by ještě vidět neměly." Zmíněné technologie ale dokážou i pomoci. „Při jednom z výletů jsme se ztratili daleko od tábora a kdyby jedno z dětí nemělo s sebou

telefon s navigací, nevím, kde bychom skončili," líčí Bartáková.

Sport nebo tablet?

Vedoucí rychnovského Domu dětí a mládeže Josef Solár k tomu dodává. „Na naše doporučení si děti na tábory

mobily a tablety neberou. Vím ale, že kdybychom jim dali na výběr, jestli si chtějí hrát s tabletem, nebo si půjdou zaběhat, vybrali by si první možnost bez mrknutí oka."

Martin Vašina