Při pravidelné zimní kontrole vzorků na Rychnovsku zachytili pracovníci inspekce královéhradecké krajské veterinární správy původce nákazy včel na třech stanovištích, její přítomnost je ve velmi malém množství.

Podezření na mor

Na Rychnovsku se objevil včelí mor před třemi lety, od té doby zde byla kolem 9 ohnisek nákazy vyhlášena přibližně pětikilometrová pásma, ve kterých se pravidelně kontrolují vzorky, platí zde omezení přesunu včelstev. Právě v tomto ohroženém prostoru objevila kontrola veterinární správy tři podezřelá stanoviště – Javornici, Liberk, Kunčiny. „Odebrali jsme tam vzorky, nyní čekáme na výsledky, “ potvrdil ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy Josef Valenta. Doplnil, že není důvod k panice, protože ložiska onemocnění se dosud neprokázala. Na těchto třech stanovištích se však budou i nadále provádět veterinární prohlídky. „Z těchto vyhlášených pásem jsme zkontrolovali 1200 včelstev. Z těch tří podezřelých stanovišť jich pochází asi 70 až 80 ,“ doplnil Valenta.
Velký zimní úhyn včel chovatelé nezaznamenali, například v Doudlebách nad Orlicí zimovalo kolem 230 včelstev, ubylo jich 8 až 9. „Ovšem to nejsou úhyny. Znamená to, že slabí jedinci nebo včely bez matky se spojí. Zimní úhyn jsme tu prakticky nezaznamenali,“ uvedl chovatel včel Miroslav Bednář z Doudleb nad Orlicí .
Potvrdil, že mor včelího plodu patří k největším nebezpečím, která včely ohrožují. „Pokud se někde toto onemocnění prokáže, pak se pálí všechno kromě včelaře,“ konstatuje zkušený chovatel.

Nezájem, nekvalita

Vedle dalších chorob, jako například varoázy, ovlivňuje stav včelstev také ekonomický nezájem a nepopularita. „Včelařství je spousta práce a výsledky jsou velice nejisté,“ potvrzuje včelař, který se chovatelství věnuje téměř půl století. Snůškové měsíce v regionu představují květen a červen. Pokud se v některých dnech nevydaří počasí, skončí vniveč celoroční práce včelaře.
K likvidačním faktorům patří rovněž směsky z marketů, levné zahraniční medy, ale i falzifikáty na trhu, které se podle včelaře ovšem těžko prokazují.
Včelstva ubývají v celém Česku. Bednář konstatuje, že v 90. letech minulého století jich zde žilo 800 tisíc, nyní jich je asi o 300 tisíc méně. Existují i vesnice, kde včelstva nejsou vůbec. „Pak se neopylí nejen kulturní rostliny, ale ani ty rostoucí planě, jež patří do potravního řetězce dalších živočichů,“ popsal nebezpečné důsledky.