Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šafrán, kardamon, zázvor. To je vůně Kašmíru

S přejezdem radžastánských hranic se téměř okamžitě mění ráz krajiny – vjíždíme do úrodného Pandžábu. Písečné duny ustupují políčkům, na kterých se pěstuje rýže. Není divu, že se tu této plodině daří. Prší tu vydatně a často, o čemž se přesvědčíme i my, když nás zastihne první monzunový déšť.

21.7.2008
SDÍLEJ:

Zlatý chrám Amrits, IndieFoto: Adam Lelek

Pandžáb se od ostatních indických států odlišuje tím, že je z většiny obýván Sikhy, které od hinduistů, buddhistů a muslimů rozeznáte poměrně snadno. Jednou ze zásad sikhských mužů je totiž to, že si nestříhají vlasy. Ty si schovávají pod barevné turbany, které si na hlavu namotávají každý den.

Amritsar, ve kterém jsme se ubytovali, je mekkou sikhů díky Zlatému chrámu. Každý den sem míří tisíce poutníků, aby na vlastní kůži zažili atmosféru poutního místa. Po vstupu do chrámu, na vás okamžitě dýchne naprostý klid a mír. Celý chrámový komplex je jakoby vytržený z okolního světa a vy tak v klidu můžete vychutnávat motlitby, které tu zní po celý den. Zlatá barva chrámu přechází podle polohy slunce do různých odstínů a magičnost místa podtrhuje chrámové jezírko, uprostřed něhož se chrám nachází a ve kterém se také odráží. Při pohledu na poutníky, kteří s úctou klekají před chrámem, mě napadá, že takhle vypadá čistá víra pramenící přímo ze srdce a vlastního přesvědčení.

Amritsar je také posledním velkoměstem, které v následujících čtrnácti dnech navštívíme. Vydáváme se totiž do velmi diskutovaného státu Jammu a Kašmír. Přiznám se, že jsem z této oblasti měla trochu strach, ale Kašmír se jeví naprosto poklidně, co se konfliktu mezi Indií a Pákistánem týče. To, že to tu občas zajiskří mezi muslimy a hinduisty je věc jiná a je pravda, že náš řidič Sunil, který je hinduista, se tu mezi muslimskou většinou necítí zrovna nejlépe.

O bezpečnost se tu ale stará armáda, jejíž hlídky jsou opravdu na každém kroku a tak se sem pomalu vrací turisté, za což jsou místní obyvatelé vděční. Přesvědčit jsme se o tom mohli i ve Šrinagaru, hlavním městě Kašmíru v letním období (v zimě je to město Jammu), kde jsme si pohostinnosti zdejších obyvatel užili dosyta a snídaně složená z vynikajícího kašmírského chleba a lahodného kašmírského čaje z trošky šafránu, kardamonu, zázvoru a skořice patří zatím k našim největším kulinářským zážitkům v Indii.

Šrinagar, jehož hlavní dominantou je jezero Dal poseté tisíce houseboaty, leží v malebném údolí obklopeném horami. Jejich úpatí je poseté překrásnými květinovými zahradami, které jsou také ozdobou města. Už od časného rána k našemu houseboatu doléhají motlitby z místních mešit. Tu nejznámější, Hazratbal Mosque, ve které by měli být uloženy i Mohamedovy vousy, navštěvujeme i my.

O tom, že zdejší muslimové striktně dodržují pravidla v zakrýváni ženského těla, se přesvědčuji na vlastní kůži, když mě před vstupem do mešity místní policistka obléká do černé burky a teprve potom jsem vpuštěna do mešity. Takto oděna mohu ovšem vstoupit pouze do předsálí, dál se podívá jenom náš kameraman Josef a fotograf Adam. Čekání na ně si zkracuji rozhovorem s místními ženami. Jedna z nich mi hrdě představuje svého syna Jásira a navrhuje mi (v domnění, že jsem jedna z nich), ať se s nimi pomodlím. Z rozpaků mě vysvobozují kolegové, kteří se právě vracejí. Omlouvám se s tím, že se jedná o mého manžela a otce a poslušně odcházím jejich směrem. Místní muslimové ale nejsou vůbec nepřátelští. Několikrát se nás ptají, zda jsme křesťané, a když jim to potvrdíme, stále se na nás usmívají.

Kašmír má rozhodně co nabídnout, jak po stránce kulturní, tak i co se přírodních krás týče a není důvod obávat se návštěvy této oblasti. Místní panoramata jsou dech beroucí, a kdybychom nemuseli objevovat další zákoutí Indie, vychutnávali bychom si atmosféru jezera Dal i déle. Čas je ale nemilosrdný a tak naše další kroky míří do Ladakhu – Malého Tibetu, o kterém si budete moci přečíst opět příští pondělí.

Martina Suchá, agentura MediaPro

Místo události:
21.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení