"Ignorovat prevenci se nevyplácí,“ varují lékaři. Doporučují vitamíny.

Jak se chřipce nebo rýmě co nejlépe vyhnout? Podle lékařů je nejlepším způsobem prevence. ,,Preventivní opatření jsou velmi důležitá, protože vás mohou uchránit od mnohdy ošklivé infekce. Nejlepší je začít posilovat svou imunitu už na podzim. Vhodné jsou nejen vitamíny ale i spousta dalších přípravků k tomu určených,“ uvedla dětská lékařka z Rychnova nad Kněžnou Hana Dvořáková.

S tím souhlasí i praktický lékař pro dospělé z Týniště nad Orlicí František Vavřička. ,,Důležité jsou hlavně vitamíny. Nezáleží na tom, zda jsou přijímány v ovoci a zelenině nebo v lékové formě,“ řekl Vavřička. Vitamíny v podobě léku jsou pro většinu lidí snazším řešením, jak posílit svůj imunitní systém. Na trhu existují i další prostředky, které posilují imunitní systém. Většinou jsou bez lékařského předpisu, takže si pacient může vybrat, který mu vyhovuje.

,,Důležité je také, v jakém prostředí se člověk pohybuje a jak. Pacientům radím, aby se vyhýbali místům, kde je zvýšená pravděpodobnost výskytu nákazy. Také není od věci se vhodně oblékat, aby nedošlo k nachlazení,“ vysvětlovala praktická lékařka pro dospělé z Opočna Jindřiška Kovářová.

Do nejohroženější skupiny patří děti a staří lidé. ,,Děti jsou k respiračním chorobám ještě náchylnější než starší občané. Často se totiž pohybují ve velkém kolektivu, ať už je to škola, školka nebo družina. Tam je samozřejmě riziko přenosu větší,“ popisovala Dvořáková. Proto je prevenci u dětí věnována zvláštní péče. ,,Stejně jako u dospělých doporučuji vitamíny a jiné podpůrné prostředky. Hodně se mi osvědčila i homeopatika,“ dodala Dvořáková.

(luc)