Před více než rokem také začal šířit informace o tom, že v Rychnově na Zastávce začaly fungovat služby denního stacionáře pro lidi v nouzi a snažil se jim pomáhat i jinak. "Tehdy jsem ještě netušil, co to bude stát času a nejen jeho, co všechno to může obnášet," dodává dnes už bohatší o řadu zkušeností.
Ne vždy a ne každému se dostane účinné podpory včas a ne každému se podaří z tíživé situace uniknout. Podle Václava Pituchy z Potravinové banky Hradec Králové se počet lidí v Královéhradeckém kraji, kteří potřebují potravinovou pomoc, zvyšuje. Na druhé straně dobrou zprávou je, že i za současných problémů kvůli neustálému zdražování se stále najde dost dárců, kteří na ně nezapomínají. Ukázal to výsledek potravinové sbírky, která se uskutečnila druhou listopadovou sobotu v 61 obchodech v Královéhradeckém kraji.
"Počítali jsme s drobným poklesem vzhledem k ekonomické situaci, kdy člověk musí šetřit a obracet každou korunu. A přesto se vybralo výrazně víc než loni na podzim, kdy to bylo necelých 24 tun. V tuto chvíli ještě nemáme sečtené všechny obchody, jen 28, a už máme 29 tun. Máme obrovskou radost a myslím, že by si všichni dárci, ale i dobrovolníci, zasloužili poděkování, protože takový skvělý výsledek jsme nečekali," uvedl v pondělí dopoledne Pitucha.
Lidí v nouzi přibývá
Vybrané potraviny pomáhají z nejhoršího lidem v kritické situaci. A zvlášť za poslední měsíce jich není málo. "Zhruba od konce května jejich počet narůstá zhruba o třicet procent. Jde o krátkodobou pomoc - na měsíc, maximálně dva, do té doby, než začne fungovat státní sociální podpora. Snažíme se takovému člověku pomoci, protože víme, že sociální podpora nezafunguje okamžitě," podotýká Pitucha.
Upozorňuje přitom, že se jedná nejvíce o rodiny s malými dětmi, matky samoživitelky nebo otce samoživitele i seniory. "Zejména pokud žijí osaměle, náklady spojené s energiemi na ně dopadají nejvíce. Jsou to ale třeba i zdravotně postižení - vozíčkáři a všichni další, kteří se dostanou do kritické situace," přibližuje. "Naši pomoc jim distribuujeme prostřednictvím odběratelských organizací, které posoudí situaci konkrétního člověka. Mezi ně patří charity, neziskové organizace, obce, města, dětské domovy a další sociální služby," dodává.
Rychnovská charita se chystá pomáhat i v horách
Ředitel Oblastní charity Rychnov nad Kněžnou Jiří Janeček doplnil, že do navýšení množství odebrané potravinové pomoci letos promluvil i příliv uprchlíků z Ukrajiny z první vlny. Dnes už těch, kteří ji v Rychnově potřebují, přibývá jen po jednotlivcích: "Potravinová pomoc, kterou jsme vybrali o víkendu, tady v Rychnově zůstane. Máme ji uloženou na charitě a budeme ji přímo vydávat," líčí.
Určená je vedle dalších i lidem bez domova, kterým od loňského září v Rychnově slouží nízkoprahové denní centrum Zastávka. "Hned v prvním roce jsme zaznamenali 20 klientů," říká Janeček.
Někteří ubyli, nahradili je ale jiní, a tak tento počet zůstává stabilní. "Nejvyšší nárůst byl začátkem letošního roku. Máme tam převážně klienty z regionu. Mohou využít sociálního poradenství, umýt se, vyprat prádlo, dostanou potravinovou pomoc zdarma, pokud potřebují, uvaří si," popisuje ředitel.
Charita chce v budoucnu služby v tomto ohledu rozšířit ještě o terénní práci. "Chtěli bychom jezdit do oblasti blíže k Orlickým horám nebo přímo do hor, kde lidé mají mnohem složitější přístup k pomoci," dodává Janeček.