Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I evropské miliony promění sýpku v moderní muzeum

Rokytnice v Orlických horách – Místo nevyužité bývalé sýpky muzeum.

5.4.2011
SDÍLEJ:

I evropské miliony promění sýpku v moderní muzeumFoto: Ateliér architektury Šuda-Horský

Tímto projektem by horská obec, vedle muzea Pevnost Hanička a muzea železnice, získala další ze zajímavých turistických cílů. A ten není vzdálený.
Stavba by měla být zahájena v září tohoto roku, v současnosti se podle rokytnického starosty Petra Hudouska připravuje dokumentace k vypsání výběrového řízení na její dodávku. Projekt by měl být hotov do konce roku 2013, s otevřením expozic se počítá nejpozději na jaře o rok později. Stavba se má financovat především z evropských zdrojů.

Provozovatelem expozic má být rychnovské Muzeum a galerie Orlických hor (MGOH). Část jeho expozic se tak má přemístit blíž do centra turistického ruchu v Orlických horách. Na projekt muzea v sýpce Rokytnice uzavřela smlouvu o spolupráci s Královéhradeckým krajem a Správou Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, ta by se rovněž měla podílet na vzniku expozic. K jejich provozování se smluvně zavázalo právě Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, a to minimálně na 10 let ve své režii. Jeho ředitelka Irena Krejčí upřesnila, že v rokytnické pobočce by měly mít místo expozice věnované přírodě a řemeslům Orlických hor.

Moderní technologie

Využije se zde památkově zajímavá budova v centru města, přírodu a historii Orlických hor má muzeum představovat moderní audiovizuální technikou včetně využití 3D projekčních technologií, tak zní dle starosty klady projektu. „Cílovou skupinou návštěvníků by měli být především turisté, také návštěvníci ze sousedního Polska a školní mládež,“ představuje si Hudousek. Předpokládá, že zájemci zde nebudou chodit kolem zaprášených vycpaných zvířat: „Expozice by měly mít vtip, spád, být interaktivní a hravé.“

Návštěvnost

O nedostatek návštěvníků se Hudousek neobává, kladné zkušenosti má například s nedávno zbudovaným železničním muzeem. „Máme tam otevřeno v letní sezoně a jen o víkendech, přesto je návštěvnost slušná, kolem patnácti šestnácti set lidí,“ je Hudousek spokojen.

„Žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severových pro projekt Obnova bývalé sýpky v Rokytnici pro umístění stálé muzejní expozice připravilo město Rokytnice v lednu 2010, v říjnu Výbor Regionální rady projekt schválil k podpoře. Pobočka MGOH by měla být zaměřena na přírodu, historii a etnografii Orlických hor,“ potvrdil Jiří Hošna z tiskového odboru kraje. Návštěvnost je dle něho nyní těžké předvídat: „Kraj nicméně věří, že expozice návštěvníky zaujme a stane se jednou z významných místních kulturních atrakcí, že obohatí kulturu ve městě a přispěje i k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v lokalitě.“

Za kolik

Náklady včetně vybavení interiéru muzea jsou podle rokytnického starosty Hudouska rozpočtovány na 46 milionů korun. Evropská unie a státní rozpočet podpoří projekt 39 miliony korun, zbytek uhradí Královéhradecký kraj a Rokytnice v O. h.

Jiří Hošna doplnil, že krajští zastupitelé letos v březnu rozhodli, že kraj poskytne ze svého rozpočtu v roce 2012 až 3,75 milionu korun na zajištění části expozice v sýpce.

Autor: Eva Zerzánová

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
AKTUALIZOVÁNO
3

Vražda v parku? Policie pátrá po totožnosti muže

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Křovice - Že jsou hasiči nejen na hašení požárů, ale také hybnou pákou a základem společenského života v obci, dokazují pravidelně členové sboru dobrovolných hasičů v Křovicích. Proto připravili na sobotu 21. října tradiční den ve společnosti typických českých pochutin.

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení