Vojta, 18 let: Přál bych si, abychom měli větší úctu ke starším lidem. Měli bychom k nim chovat lásku a také být jejich oporou, jelikož to opravdu velmi potřebují. Myslím si, že tito lidé si to zaslouží, protože když jsme byli malí, tak se starali oni o nás. Proto před nimi smekám klobouk.

Karolína, 15 let: Chtěla bych být zdravá, šťastná a dosáhnout jednou toho, co si přeji. Nemít žádné trápení a také jedno 
z mých přání směřuje 
k bráškovi Filipovi. Chtěla bych, aby se držel školy, na které nyní je, protože v budoucnu toho určitě nebude litovat. A taky, aby věděl a nezapomínal na to, že ho mám moc ráda.

Andrea, 17 let: Moc bych si přála být hodná a mít rozum. A ze všeho nejvíc bych chtěla být se svým přítelem.

Petr, 16 let: Chtěl bych úspěšně dokončit druhý ročník střední školy. Po vyučení bych chtěl jít ještě na jinou školu na jinej obor. Pak bych si také moc přál nový snowboardový komplet.

Zdeněk, 18 let: Moje přání do roku 2013 jsou dodělat školu v oboru číšník, barman, abych našel kloudnou práci a také , aby byla naše rodina zdravá.

Lukáš, 9 let: Přál bych si zůstat doma.

Kristýna, 10 let: Přála bych si dostat notebook. Nejlíp kdyby byl černý nebo bílý.

Mirek, 19 let: V příštím roce bych chtěl mít svůj vlastní byt v Novém Městě nad Metují nebo přímo v Sedloňově anebo v Dobrušce. Taky bych si přál lásku, peníze, abych dodělal střední školu a našel si práci. Nejraději bych dělal na pile.

Michal, 17 let: Moc bych si přál mít v roce 2013 řidičák. Přál bych si taky jinou rodinu a jednou mít i svou vlastní rodinu. Přál bych si mít práci, vlastní děti 
a taky hodně peněz.

Rostislav, 16 let: V příštím roce bych chtěl hlavně dostudovat školu a dostat se ještě na další. Poté bych přemýšlel, co dál. Přál bych si také být už celý život zdravý, no a na konec bych chtěl dostat nové boty na snowboard. Děkuji.

Lukáš, 10 let: Moc bych si přál odjet spolu 
s tátou do Maďarska za svým strejdou.

Patrik, 14 let: Přál bych si vystudovat sportovní školu.

Vašek, 12 let: Přál bych si zůstat v Dětském domově v Sedloňově.

Každý rok si hraji na Štědrý den na Ježíška

Sedloňov – Štědrý den tráví hned se dvěma rodinami. Tou první je jeho skutečná, druhou však představují děti v dětském domově. Ředitel František Veverka nikdy na své „neteře a synovce" nezapomíná. Ostatně co by to bylo za strejdu. Každý rok tak s dětmi, které nemohou být ve svých rodinách, stráví ales᠆poň několik hodin.

„Je to už taková tradice. Přijíždím kolem desáté dopoledne, kdy děti snídají, dám si kávu, cukroví a společně si povídáme. Většinou se už hrozně moc těší na dárky," vypráví. Večer už sice u štědrovečerní tabule nezasedá, ale tety, které s dětmi zůstávají, jim všechno vynahradí. Klasický bramborový salát, kapr, vinná klobása nebo kuřecí řízek nesmí chybět. Navíc salát si děti dělají samy. „Něco jim tety pomohou předchystat, ale dochutit a dokončit jej musí zvládnout," popisuje František Veverka.

Stromečků mají v domově hned několik, ale tím nejobletovanějším je ten ve velké společenské místnosti. Tam se totiž ráno 24. prosince děje to nejdůležitější.

„Zahraji si na Ježíška. Každý rok díky sponzorům mají děti možnost si napsat svá přání, a tak se vždy těší, co pod stromečkem najdou. Každé dítě bude mít tak pět šest dárků," říká s úsměvem ředitel.

Avšak až do Štědrého dne musí být všechny balíčky pod zámkem. „I u nás funguje dětská zvědavost. A nejen u těch nejmenších. To byste koukali, jak dokážou být náctiletí nedočkaví," směje se František Veverka. V domově navíc rozdávání dárků pod stromkem zažívají hned několikrát. Letos zřejmě třikrát.

Ošizeny totiž nejsou ani ty děti, které na svátky odjíždějí k rodičům.

„Letos jich odjíždí necelá polovina. Z jednatřiceti dětí šestnáct zůstává. Stále se hovoří o profesionální pěstounské péči anebo o zájmu rodin, avšak opak je pravdou. Ani nabídka z hostitelských rodin není nijak velká. Děti tak svátky tráví spíše v domově," poznamenal ředitel.