Na Rychnovsku byl zatím zaznamenám pouze jeden epidemický výskyt zažívacích potíží, kvůli kterému si tábor neužilo třicet dětí a dva dospělí. Naštěstí byly potíže pouze jednodenní.

„Při šetření nebyly zjištěny žádné závady, protiepidemickým oddělením byl nařízen úklid veškerých prostor a dezinfekce," objasnila mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí, podle níž hygienici v našem okrese zatím evidují 51 letních táborů, přičemž provedli celkem jedenáct kontrol, při nichž nebyly zjištěny žádné závady.

To potvrzuje i Jana Kalousová, ředitelka domu dětí a mládeže Sluníčko v Týništi nad Orlicí, která je momentálně se svými svěřenci na táboře. „Zrovna ve čtvrtek nás přijela hygiena zkontrolovat. Paní zajímalo ubytování v chatkách, počty dětí, doklady, kuchyně, sprchy, toalety, umyvárna i lékárnička a zdravotní dokumentace. Všechno odpovídalo normám, měli jsme to v pořádku," řekla Jana Krausová, podle níž stanovené normy nijak přísné nejsou a odpovídají tomu, jak by to na táborech mělo vypadat, aby dítě v pohodě „přežilo".

„To, co po nás chtěla, byly jenom základy, které jsou potřeba. Podle mě je zbytečný jen dokument s podpisy rodičů, že s dítětem můžeme jít k lékaři. Naštěstí to už zrušili. Důležitá je naopak bezinfekčnost, protože v okolí prý řádí salmonelóza," přiznává.

Avšak s hygienou má i špatné zkušenosti. Před dvěma lety dostali postih kvůli kuchyni, protože neměli zvlášť prkénko na maso, zeleninu, ovoce a na pečivo, a také zvlášť boxy na potraviny. „Stalo se tak, i když to vůbec nebylo naše zařízení. Prý si to musíme dopředu zajistit, což je nereálné. Nemůžeme přece nikomu přestavět kuchyni. Bylo to opravdu nepříjemné, když nás takhle někdo peskuje, a přitom je vše bez problému," nechápe Jana Kalousová.

O něco dříve, v neděli, zavítali pracovníci hygieny i na skautský tábor z Rychnova. I zde bylo všechno v pořádku, přestože normy pro stanový tábor jsou prý mnohem náročnější.

„Hlavně proto, že jsme v lese, na holé louce, kde nic není. Takže musíme postavit stany, vykopat latríny a postavit záchody, musíme udělat umývárny pro  děvčata a chlapce, hráze na vykoupání a zajistit veškerou hygienu. Oběd musíme vařit z perfektní vody, takže máme tu kojeneckou. Nenašli nám vůbec nic," pochvaluje si vedoucí skautů Jiří Roszynec, na jehož táborech prý hygiena nikdy žádný problém neobjevila.

Víkendová porota Deníku

Jsou tábory v dnešní době pro děti bezpečné? Zvládají vedoucí svou práci?

PAVEL ŠTĚPÁN
vedoucí společenského centra v Dobrušce

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jsou bezpečné a vedoucí svoji práci zvládají. Každoročně objíždím s kolegou dětské tábory, které jsou nějakým způsobem spojeny s městem Dobruškou, a všude bylo a je o děti bezvadně postaráno a všemožně je počítáno s jejich bezpečným provozováním. Teď naposledy jsme navštívili tábor v blízkosti vesnice Masty a kolega, který má tři děti, prohlásil, že na takovýto tábor by je přihlásil bez výhrad.
Verdikt: ANO

MIROSLAV VÁVRA
ředitel nemocnice v Rychnově nad Kněžnou

Nevím, proč by neměly být bezpečné, pokud se vedoucí a praktikanti dětem věnují. V tom případě nevidím žádný velký problém. Sice nevím, jestli všechno běží jak má, ale lidé, kteří se starají o děti, by měli splňovat určitá kritéria a pokud je splnili, je výběr lidí správný a všechno je v pořádku. Samozřejmě by se na táborech neměli vyskytovat lidi, kteří mají děti „příliš rádi". Jinak jsou tábory podle mě bezpečné. Všechno ale závisí na lidech. Je dobře, že takové možnosti pro děti existují, alespoň mají nové a zajímavé zážitky a dostanou se ven od počítačů.
Verdikt: ANO

ZDENĚK NOVÁČEK
Majitel zámku v Potštejně

O tom já můžu dlouze vyprávět, protože my jsme se s manželkou seznámili na táboře a dlouhá léta jsme na ně jezdili jako praktikanti a vedoucí. Máme dceru, která také jezdí jako vedoucí a řekl bych, že je to bezvadné a všem mladým držím palce. Samozřejmě, že existují výjimky a je potřeba důsledná kontrola. Na druhou stranu je důležité dát mladým lidem důvěru a myslím si, že máme skvělé mladé lidi. Já sám mám nejlepší zkušenosti a myslím si, že svou práci zvládají skvěle.
Verdikt: ANO

JIŘÍ VÁCLAVÍK
Vyšetřovatel rychnovských hasičů

V dnešní době není práce s dětmi vůbec jednoduchá a představuje i obrovskou míru zodpovědnosti. Vzpomenu-li letošní začátek prázdnin, tak se více než selhání lidského faktoru obávám rozmarů počasí a různých přírodních katastrof. Moje děti se táborů pravidelně účastní. Před tábory nabitými vymoženostmi moderního člověka dávají přednost ubytování ve stanech s podsadou a pobytům v přírodě. Vedoucí, se kterými jsem se doposud setkal, zvládali svou práci na výbornou,  děti se nám vždy domů vrátily plné dojmů, nevšedních zážitků a nadmíru spokojené.
Verdikt: ANO