Trojlístek nejúspěšnějších hájil své pozice od samého začátku. Přesto v průběhu čtyřtýdenního hlasování nebylo k pomyslnému převratu daleko. S půlnocí z 10. na 11. října mohli příznivci pardubického parku Na Špici, poličského náměstí a revitalizovaných historických domů v Kuksu slavit.

Bazén získal sedmnáctou příčku

Rychnovský bazén se bohužel na přední místa neprobojoval. Rychnovské sportovní a relaxační centrum se nakonec umístilo na sedmnáctém místě. Těsně před ním skončila cyklostezka z Žamberka do Letohradu.
Dvacet míst, dvacet finalistů, ale vítěz může být jen jeden. Jasný cíl, s nímž se rozběhla velká informační a popularizační roadshow Hvězdy Severovýchodu, s níž zástupci Regionální rady Severovýchod od května do září objížděli lokality v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji. Během šesti měsíců si mohli lidé udělat jasnější představu o tom, kam za posledních osm let směřovaly miliardy z evropských fondů.

Do čela se hned od prvních dnů hlasování vyhoupl pardubický park Na Špici. Ten se díky evropským penězům proměnil k nepoznání. Během osmiměsíční revitalizace zpustlý park na soutoku Labe a Chrudimky zmizel a naopak se stal příjemným místem pro trávení volného času. Vedení se podařilo udržet až do konce a nyní se tak může město jako příjemce dotace pyšnit dalším dosaženým titulem. „Jsem rád, že park Na Špici získal po titulu stavba roku i ocenění veřejnosti. Je to důkaz toho, že máme být v Pardubicích na co pyšní a zejména že lidé jsou s parkem spokojeni a rádi zde tráví čas. Zdá se, že je pro ně skutečně hvězdou a už jen kvůli tomu jsem rád, že se tento projekt uskutečnil," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Na druhém místě skončila první etapa revitalizace Palackého náměstí v Poličce. Díky dotaci mohl být středu města vrácen jeho historický punc. Asfaltový povrch ze 70. let minulého století byl odstraněn a skvostem se znovu stala krásná dlažba. Nechybí však ani potřebný mobiliář a zeleň. „Druhého místa v anketě Hvězdy Severovýchodu si nesmírně vážíme a ceníme. Je pro nás potěšující, že danou rekonstrukci vnímá i sama veřejnost jako potřebnou a přínosnou," dodává za poličskou radnici tisková mluvčí Naděžda Šauerová.

Třetí příčka pak patří dvěma projektům obecně prospěšné společnosti Revitalizace KUKS. Díky nim se podařilo vrátit lesk dvěma historickým budovám.
Bývalý lázeňský dům se proměnil ve výstavní sál s multimediálními prostory a dětským koutkem, nedaleká Jeschkeho vila zase nabídla prostor pro dosud chybějící informační centrum.

Ceny získají 
i sami hlasující

Výsledky ankety budou slavnostně vyhlášeny na letošním galavečeru ROPFÓRUM 2015, který se uskuteční 23. listopadu ve Filharmonii Hradec Králové. Zástupcům tří nejúspěšnějších projektů budou předány skleněné plakety a v premiéře bude odvysílán speciální krátký film o Hvězdách Severovýchodu.
Zajímavé ceny byly připraveny také pro všechny, kteří se do hlasování o Hvězdu Severovýchodu zapojili. ⋌(star, zr)