Ne, to není překlep – varhanní koncert zde totiž bude moci být až v závěru letošního roku.

Proč tedy varhanářský? Protože právě v této době exceluje na kůru kostela Církve československé husitské varhanář Robert Ponča se svými spolupracovníky, kteří vzácný nástroj postupně rozebírají, a v současné době z něj v Husově sboru zůstalo pouze jakési torzo.

„Pustili jsme se znovu do čištění varhan. Tentokrát rozebíráme vzdušnice – strhávají se ochranné papíry i staré filce a čistí se vnitřní část vzdušnic," poznamenal k dění na kůru Robert Ponča a pokračoval „V tomto týdnu také očistíme varhanní skříň, aby byla připravena na novou povrchovou úpravu."
Varhanáři zároveň vyklidili zadní část varhan, neboť po dohodě s farářkou CČSH dojde k vymalování prostoru nad nástrojem a za ním.
A jak postupovaly práce v Krnově? „Řekl bych, že podle plánu. Renovace dílů je prakticky dokončena a části čekají na odvoz zpět do Dobrušky. K tomu dojde až poté, kdy tady budeme mít prostory připravené – pak teprve začne montáž," odpověděl varhanář.

Zároveň prozradil velice potěšitelnou věc pro všechny, kdo se podíleli na shánění financí na rekonstrukci i pro ty, kteří tzv. adoptovali některou z píšťal a tím přispěli na sbírkové konto:„V současné době je již opravena velká spousta pneumatických komponentů. Dělalo se nové polepení kůží a těsnících plstí, vyráběly se nové membrány. Provedeny byly i povrchové úpravy, impregnace proti dřevokaznému hmyzu. Díly se zkompletovaly, aby jich na převoz bylo co nejméně a při konečné montáži vše trvalo co nejméně času."

Nutno poznamenat, že adopce píšťal pokračuje i během opravy varhan – sbírkové konto potřebuje ještě zhruba padesátitisícovou finanční „injekci" k naplnění celkové částky na opravu.

Dana Ehlová