VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hubert se projížděl klidnou podzimní krajinou

Mokré – Po příjezdu do této malé obce poblíž Opočna bylo v sobotu dopoledne každému jasné, že tady si dali dostaveníčko majitelé i milovníci koní.

3.10.2011
SDÍLEJ:

Hubert jezdil podzimní krajinouFoto: Deník/Michal Friček

Okolí jízdárny Lucie bylo zaplněno vozy s vleky pro přepravu těchto odvěkých zvířecích pomocníků. Na nedaleké louce se seřadili účastníci tradiční podzimní akce – Hubertovy jízdy. Vzhledem k nebývale příznivému podzimnímu počasí byla účast opravdu hojná a každému s přihlížejících bylo zřejmé, že svou návštěvou těchto míst rozhodně neudělal chybu.

Po slavnostním zahájení se skupina jezdců přesunula do okolních lesů, aby absolvovala připravený program. Po úvodní projížďce si koně i jezdci vyzkoušeli svou obratnost na překážkách. Následovala osmikilometrová vyjížďka. V lese u Mochova se účastníci občerstvili u pohoštění. Po poledni se uskutečnily menší dostihy. „Tato část je hodnocena. Máme tu různé koně, takže jsou rozděleni do jednotlivých kategorií. Součástí je také skok mohutnosti,“ popsal organizátor Jiří Tomek ze stáje Lucie. S přesunem k jízdárně začal závěrečný program s přátelským posezením a soutěžemi pro děti.

Tuto tradici založila místní jízdárna, i když dříve nesla jiné jméno. „Dříve to byla stáj Soňa, ale po narození vnučky jsem ji přejmenoval na Lucii,“ vysvětlil Jiří Tomek. Účast se pohybovala kolem čtyřiceti jezdců.

Pořádání této akce je možné díky sponzorům a hlavně dobré spolupráci s obcí. Majitelům koní to dává výbornou možnost ke vzájemnému setkání, výměně zkušeností i měření sil.

Samozřejmě však není určena výhradně jim. Pro lidi z širokého okolí je to příležitost, jak nevšedně strávit volný čas a dobrá záminka k návštěvě podzimní krajiny. Platí to zejména pro rodiny s dětmi. „Přišli jsme hlavně kvůli dceři, která miluje koně a tady jich vidí opravdu hodně. Snažíme se jezdit sem pravidelně. Navíc mám ve vsi rodiče,“ řekla jedna z návštěvnic Eva Hůlková z Českého Meziříčí.

Oslavy svátku svatého Huberta mají v Mokrém již slušnou tradici a každoročně se jich účastní okolo třiceti účastníků na koních. Letos se jel šestnáctý ročník a vzhledem k dosavadnímu zájmu chovatelské i ostatní veřejnosti je jasné, že se můžeme těšit ještě na mnoho dalších.

Co je to Hubertova jízda

- Každoroční akce, která uzavírá jezdeckou sezonu, se jezdí na mnoha místech po celé České republice.
- Je to oslava k poctě svatého Huberta, patrona jezdců. (3. listopadu)
- Pripomíná dávnou tradici parforsních honů. Ty vznikly v Anglii a šlechta při nich vyjížděla s početnou smečkou loveckých psů a za zvuku lesních rohů po stopě lišky. Tu v současnosti představuje jeden z jezdců.

Autor: Michal Friček

3.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení