Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrozí azbest i na Rychnovsku? Úřady zatím mlčí

Rychnovsko - Kauza, která začala jako lokální problém v Českých Budějovicích, nabývá celorepublikové rozměry. Z 28 škol z Královéhradecka zmiňovaných v této souvislosti mohou být některé i v okrese Rychnov nad Kněžnou.

16.12.2011
SDÍLEJ:

Letecký pohled na Rychnov nad Kněžnou.Foto: Pavel Bednář

Zřizovatelem základních škol, kterých je mezi vzdělávacími zařízeními většina, jsou jednotlivá města a obce. Námi osloveným radnicím ale zatím není žádný problém znám.

„Ze škol přímo zřizovaných městem není žádná mezi zmiňovanými osmadvaceti, kde už se o problému ví. U zbylých se situace zjišťuje, a pokud se vyskytne problém, samozřejmě jej budeme řešit,” ubezpečila Ludmila Cabálková, vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy v Rychnově nad Kněžnou.

Vedoucí školského odboru v Kostelci nad Orlicí Lenka Faltysová odkázala s otázkou na správce majetku města.

„Ze škol, které spadají pod město, se na nás nikdo s tímto problémem neobrátil. A já nepředpokládám, že by se někdo z ředitelů rozhodl zodpovídat dotazníky na konstrukci školní budovy bez zjišťování údajů, které máme na městském úřadě,” řekl Tomáš Dolek, správce majetku města Kostelec nad Orlicí. Kauzu již řeší na vyšších úrovních, ale informovanost o jejím průběhu je zatím mizivá.

Konkrétnější informace není možné získat ani od kompetentních úřadů. „Doporučujeme obrátit se v této věci na Českou školní inspekci. Co se týká kontrol školských zařízení zaměřených na problematiku azbestu, čekáme na instrukce z Ministerstva zdravotnictví. Nejpozději začátkem příštího týdne bychom měli obdržet jednotný postup pro jejich kontroly,” sdělila Veronika Krejčí, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Všechny další instituce pak tazatele posílají od čerta k ďáblu. „Dotazy k azbestu směřujte na ministerstvo školství. Vyhradilo si právo komunikovat v této záležitosti,” odkázal k jiným dveřím Libor Vacek, tiskový mluvčí České školní inspekce.

Ani tam ale člověk příliš nepochodí. „Ministerstvo nebude sdělovat adresy škol, aby je nevystavilo mediálnímu tlaku. Informace o tom, zda jsou některé z nich také na Rychnovsku, by měl mít Krajský úřad,” uvedla Jana Holíková z tiskového odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Na Krajském úřadě ale o žádném seznamu ani neslyšeli. „Na náš odbor školství zatím nic takového nepřišlo. Kraj je zřizovatelem jen středních škol a vše doposud nasvědčuje tomu, že těch by se problém týkat nemusel. Zatím ale stále probíhá zjišťování skutečného stavu,” neřekl nic nového ani Jiří Hošna z tiskového oddělení Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Současný problém s azbestem se týká staveb obsahujících takzvaný boletický panel. Takové stavby se nacházejí především na panelových sídlištích, což by pro rychnovský okres, kde převažují menší školy, mělo vyznít pozitivně. Zmiňovaný materiál byl však v minulosti používán také při výstavbě zdravotnických zařízení nebo administrativních budov. To seznam rizikových objektů výrazně rozšiřuje.

Současné analýzy zřizovatelů i chystané kontroly ze strany hygienických stanic by měly brzy napovědět, jak závažná je tato problematika.

V čem je nebezpečný Boletický panel?

• Boletický panel je zlidovělý název pro systém opláštění betonových staveb, který se používal především v 70. letech.

• Název je podle Boletic nad Labem, kde se v minulosti vyráběl.

• Byl využíván na stavbách škol, zdravotnických zařízení a administrativních budov.

• Základem je ocelový rám, opatřený z vnější strany pohledovým sklem. Uvnitř je pak deskový materiál, kde se může nacházet azbest.

• Azbest se v Boletických panelech i jiných stavebních materiálech (především eternitové střechy nebo potrubí) začal používat pro své výborné vlastnosti. Je nehořlavý a levný.

• Později bylo zjištěno, že způsobuje rakovinu plic. Nemoc přitom může propuknout i za několik desítek let.

• Nebezpečí hrozí při manipulaci s azbestovým materiálem, kdy se narušuje jeho povrch. Tedy při řezání nebo vrtání. Uvolněná vlákna přitom nelze uklidit například vysavačem, který je pouze více rozvíří po okolí.

Autor: Michal Friček

16.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení