Objevují se senioři, rodiny s dětmi ubytují se sportovní skupiny, cyklisté.


Dokonce i ze sousedního Polska sem chodí lidé posedět a udělat si výlet. „Chodí sem poměrně velké množství polských turistů. O víkendech jich tu je spousta. Odsud zase navštěvují Polsko. Na akcích v Levíně bylo minulý týden hodně lidí od nás,“ říká starostka obce Eva Skalická.
O Olešnici vzrůstá zájem i mezi dalšími skupinami turistů, například aktivních sportovců.
„Míváme tu seniory a nebo rodiny na rekreaci. Pak tu máme ubytované sportovní skupiny, aktivní turisty, kteří jezdí na kole, věnují se turistice a sportu,“ říká Ladislav Binko z Chaty Juráška. Zde zaznamenávají i rostoucí návštěvnost. „Oproti loňsku se zlepšila,“ tvrdí Binko.
„S návštěvností je to letos trochu horší,“ oponuje Eva Štulíková z penzionu Rozmarýnka. I přesto ale přiznává, že za poslední čtyři roky se situace vyvíjí dobře. „Záleží také na počasí. V zimě, když není sníh, tak to nestojí za nic, a v létě tu hlavně chybí koupaliště, takže se hosté nemají kam chodit zchladit,“ dodala Štulíková.
Někteří turisté i místní se neváhají vydat za koupáním do Polska, kam je to odsud poměrně blízko. „Od nás spousta lidí míří za koupáním, například do Kudowy,“ uvedla starostka Skalická.
Přeshraniční styk a návštěvnost obce pod Vrchmezím je tak nyní na vzestupu. „Turistický ruch tady na hranici teď funguje dobře,“ míní Eva Skalická.