„Po splnění společenských akcí (fotografování atd.) bychom chtěli kolem 9.30 hodin vyrazit lesoparkem Včelný k letovisku Studánka, kde si uděláme krátkou zastávku. Poté vyrazíme na závěrečnou část trasy k Perníkové chaloupce, kde pořádají členové místního Mysliveckého sdružení Včelný takzvaný Myslivecký den. V nabídce občerstvení bude určitě zvěřinový guláš, něco na grilu a nápoje všeho druhu. Tam naši vycházku zakončíme, odtud se účastníci budou navracet zpět podle svých sil a časových možností. Na vycházku je potřeba nezapomenout základní houbařské vybavení: košík + nůž, vhodné oblečení a obutí do lesa,“ zve za Mykologický klub Rychnov nad Kněžnou Václav Matějka.

Pokud máte v plánu vyrazit za houbařskými úlovky sami, máme pro vás několik tipů z regionu.

Na webových stránkách www.nahouby.cz se objevily v posledních dnech příspěvky o tom, že rostou dubáci na Kostelecku. Nápovědou může být také mapa pravděpodobnosti výskytu hub.

Kde hledat houby? Napoví mapa ČHMÚ

„Faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často „vybíravé“ a drží se jen určitých druhů stromů apod. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných,“ uvádí ke zmíněné mapě Český hydrometeorologický ústav.

Vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je přitom informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30) v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní. Předpovědní model pravděpodobnosti růstu hub je vyvíjen ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti. K 11. červnu byla naprostá většina oblasti rychnovského okresu na mapě zbarvena do světle žluté, což značí střední úroveň pravděpodobnosti růstu hub. Našli byste však na ní i několik zelených bodů, kde je pravděpodobnost poměrně vysoká.

Zkusit můžete i tuto mapu.

Základem jsou vydatné deště a pak teplo

Obecně také platí, že houby se nejvíce objevují asi 10 dní po vydatných deštích a následném teplém počasí, nejvíce od července do září.

Se svými úlovky se houbaři někdy rádi pochlubí ve skupinách na sociálních sítích, v posledních dnech na nich uvízla i pěkná úroda od Vamberka. A mykologové samozřejmě ještě před sobotní výpravou obhlédli i terén v lese Včelný a i další houbaři mají dobrou zprávu - také u Rychnova rostou! Poměrně dost příspěvků ve facebookových skupinách pochází pak ze sousedního Orlicka, například přímo od Ústí nad Orlicí.