Prudké střídání teplot houbám nesvědčí. Ideální kompromis, který umožní růst hub zatím nenastal.

Letošní houbařská sezona dělá vrásky všem milovníkům hub. „Střídání studených a teplých period není pro houby vhodné,“ uvedl člen Mykologického klubu v Rychnově nad Kněžnou Václav Matějka.

Sucho versus vlhko

Pro růst hub je potřeba více faktorů než pouhé zajištění vlhkosti. Při dlouhodobém suchu půda ztrácí vláhu pro kvalitní růst podhoubí. Stejně jako sucho, tak i dlouhodobé vlhko zapřičiní útlum růstu hub.

Nejdříve v nížinách

„V této době rostou hřibovité houby, ale v nevelkém množství. Dále můžeme nacházet například holubinky nebo muchomůrky růžovky. Očekávat je můžeme spíše v nížinách, nejlépe v písčinách. Poté bude vlna pomalu postupovat výše až do horských oblastí,“ dodal Matějka.

Kvalitnější houby na horách

Nížiny mají tendenci rychleji vysychat. Horská údolí naopak vytváří chladné zóny, kde se tvoří rosy a nedochází tak k vysychání. Zároveň však mohou ovlivnit množství hub, ale také jejich kvalitu. Na horách rostou častěji kvalitnější a zdravější houby.

Houbařská sezona teprve začne

„Houby letos vůbec nenacházíme, asi ještě nerostou,“ řekla houbařka z Rychnovska.

V dalších dnech můžeme v lesích skutečně očekávat četnější houbařské úlovky. Podle pranostiky se větší výskyt hub objevuje v době, kdy měsíc přechází do úplňku.

„V těchto dnech rostou spíše ty nejedlé. Myslím však, že za deset dní by už mohly začít růst houby ve větším množství, protože očekáváme další deště,“ uvedla členka mykologického klubu Milena Stráníková z Týniště nad Orlicí.