V ubytovacích zařízeních Orlických hor se blýská na lepší časy. Kamil Pešek, majitel rokytnického hotelu Eduard, si současnou situaci pochvaluje: „Počasí má určitě na zájem o ubytování výrazný vliv. Za poslední tři dny jsme obdrželi zhruba stejný počet objednávek na zimní sezonu, jako za poslední tři měsíce.“

Silvestr je již plně obsazený

Rovněž majitelé ostatních hotelů, penzionů a chat se shodují, že objednávek za poslední dny značně přibylo. Kromě silvestrovského týdne, kdy je kapacita ubytovacích zařízení již teď plná na sto procent, je velký zájem o ubytování v měsíci únoru, a to díky jarním prázdninám. O leden zatím takový zájem není.

Předpověď počasí, která alespoň pro nadcházející dny slibuje teploty okolo nuly a sněhové přeháňky, by však nemusela být jediným příslibem dobré sezony.

Podle Vladimíra Stýbla z hotelu Panorama v Deštném v Orlických horách se zdá, že lidé letos na zimní dovolenou upřednostní domáčtější prostředí českých hor.

Lyžování v tuzemsku vyjde levněji

„Krátké období, kdy lidé jezdili do Alp nebo jiných zahraničních horských oblastí, už pomalu opadává. U nás je ubytování i lyžování levnější, a lidé si tak na dovolené mohou dopřát větší komfort, než když jedou do ciziny. Nemáme sice tak dlouhé sjezdovky jako v Alpách, ale i tak je klientům co nabídnout,“ řekl k nadcházející sezoně Stýblo.

„Letošek by mohl, díky tomu, že si lidé spočítají a porovnají, na kolik je vyjde zima doma a v zahraničí, vypadat lépe než předchozí zimy,“ dodal Stýblo.
„Vzhledem k tomu, že ekonomická krize pomíjí, mohla by tato sezona vypadat lépe,“ vyjádřil se k rostoucímu množství objednávek Pešek.

Ne všude vypadá sezona dobře

Ne všichni majitelé ubytovacích zařízení ovšem toto nadšení sdílí. „Silvestr máme sice plně obsazený, ale jinak to prozatím není žádná sláva,“ postěžovala si nad stavem rezervací Marie Bínová, zaměstnankyně hotelu Kunštát v Orlickém Záhoří.

„Prozatím to vypadá, že letošek vyjde nastejno jako loňský rok, ale dopředu se to špatně odhaduje,“ pokračovala Bínová.

Dokonce se sníženým zájmem o ubytování se potýkají v rekreačním areálu Horalka ve Sněžném. „Situace je zhruba o polovinu horší než loni, vypadá to špatně,“ řekl k nepříznivé situaci pracovník Horalky Jiří Ledecký.

Své pocity z blížící se sezony shrnul Pešek: „Všichni provozovatelé ubytovacích zařízení a zimních areálů se těší, až opět nastanou zlaté časy na českých horách.“

Lucie Růžičková