„Festival dlouho od svého vzniku táhl sám Tomáš Linka, bývalý spoluhráč legendárního Michala Tučného v kapelách Greenhorns a Fešáci. Před čtyřmi lety jsme se poprvé pokusili pozvat na akci významného hosta, z čehož se už také stala tradice," vzpomíná na začátky potštejnské přehlídky country hudby Iveta Janebová,  provozovatelka kempu Vochtánka.

Nápad se zrodil 
ve Stodole

A jak vznikl nápad přivézt na Rychnovsko kovaného rockera Vojtka? „Jezdím na vyhlášený country festival Stodola Michala Tučného v jihočeských Hošticích, který založila dcera countryové legendy. Vloni tam hostoval právě Pepa Vojtek, přičemž publikum nadchl osobitým podáním country písniček. Uvědomila jsem si tehdy, jak tenká je hranice mezi rockovou a countryovou muzikou. Došlo mi, že interpretace obojí hudby je hlavně o pohodových lidech," myslí si Janebová, podle níž je festival Tomáše Linky na Vochtánce jedním z nejkrásnějších víkendů v roce. „Tomáš Linka i Pepa Vojtek jsou lidé podobného optimistického ražení, takže vůbec nebylo problémem Vojtka k účasti v Potštejně přesvědčit," prozrazuje Janebová.

Tomáš LinkaCountry zpěvák 
a hráč na foukací harmoniku
Po boku Michala Tučného byl členem country skupin Greenhorns (později Zelenáči) a Fešáci
Nejznámější písně:  
„Paní má se má" a „Lojza a Líza" (duet s Michalem Tučným)
V roce 1999 založil 
vlastní skupinu Přímá linka

„Pevně věřím, že návštěvníky Vochtánky zítřejší program zaujme stejně jako mně v Hošticích. Já jsem byla z interpretace písní Michala Tučného v podání Pepy Vojtka před patnáctitisícovým davem doslova unešená. Tam se zrodil nápad zprostředkovat podobně skvělý zážitek také návštěvníkům naší Vochtánky. To, že se Vojtka podařilo dostat k nám je zásluha Linkovy kapely."

Linka: Na Vochtánce bývá legrace

Stálice domácí country scény TOMÁŠ LINKA se už letošního festivalu u Potštejna nemůže dočkat. „ Vždy se na Vochtánku moc těším, protože tam bývá legrace. Jezdíme tam už dvanáctým rokem, takže se z toho stala pěkná tradice.
Bude letošní festival v něčem nový?

Letos bude opravdu speciální, protože přivítáme velmi významného a zároveň nezvyklého hosta.  Nechápu, jak si Pepa Vojtek dokázal ve svém hektickém programu nabitém koncerty s Kabáty a vystoupeními v muzikálech a dalšími aktivitami, najít místo na pohodu s country muzikou. Není mi jasné, jak se ho podařilo přemluvit k účasti na pro něj neznámé akci. Na druhou stranu je pravda, že Kabáti si s country muzikou docela tykají. Vždyť v minulosti dokonce vydali desku laděnou do country, na níž kluci z Fešáků nahráli základy. Naše hudba mu není cizí, takže se vlastně ani nedivím, že souhlasil (smích).

Nabídnete publiku nějaké novinky?
Zahrajeme a zapíváme také písničky od Kabátů.

Country festival 
Tomáše Linky a Přímé linkySobota 26. července
14:00 slavnostní zahájení – 
vítěz loňského ročníku skupina Rudolfinum. Koncerty country kapel: Tomy, Country Colaps, Ponny Expres, Bessoni, Makadam, Jen tak.
20:00 koncert Tomáše Linky a Přímé linky s hostem večera Pepou Vojtkem (Kabát). 
23:00 Revival Michala Tučného

Co vás stále láká k návratům  pod středověký hrad Potštejn?
Bývá to nesmírně pohodová akce. Na louku na Vochtánku jezdí rodiny pod stan na víkend. Někdo dokonce přijíždí na celý týden a stráví zde dovolenou s dětmi, pro něž je tam řada atrakcí. Festival nabízí tradiční záruku kvalitní zábavy a dobré country muziky.

Josef VojtekOd roku 1988 zpěvák 
teplické rockové skupiny Kabát
Muzikálová hvězda – hrál mimo jiné v Krysařovi, Hamletovi, Galileovi, Třech mušketýrech, Angelice či Golemovi
Zahrál si ve filmu 
Jak se krotí krokodýli
Porotce televizní soutěže 
Hlas ČeskoSlovenska

Nemáte strach, že právě Vojtek, který je nyní díky nedávné televizní soutěži v kurzu přiláká na Vochtánku davy lidí?
Myslím si, že i kdyby bylo na Vochtánce natřískáno, tak jenom dobře. Já se bojím pouze počasí. Snad na polovině všech ročníků pořádně pršelo. Pro lidi, kteří jsou ve stanech je to vždy „trága". Ráno vstávají a všechno mají mokrý. Koukal jsem ráno na předpověď a bude to takové možná ano, možná ne. Alespoň, že je záruka toho, že bude teplo.

Jaký mívá festival průběh?
Country kapely na našem festivalu soutěží o sud piva. Já celý program moderuji. V podvečer se  připraví moje Přímá linka a hrajeme do pozdních nočních hodin. Věřím, že kdo na Vochtánku přijede, nebude zklamán.