Návštěvníci mohou ke svému pobavení využít mnoho ze zdejších tradičních akcí a ochutnat můžou také skvělou místní gastronomií. K podzimu neodmyslitelně patří hony a s nimi spojené oslavy svatého Huberta, výlovy rybníků, Svatomartinská hodování a košty mladého vína.

Zdejší restaurace, hotely i penziony připravily lákavé nabídky, speciální menu, víkendové gastroakce i pobyty.

V Orlických horách a Podorlicku je k nalezení řada atraktivních míst. A právě polovina listopadu spojená se svátkem svatého Martina je ideální pozvánkou na ochutnávku špičkové regionální kuchyně. Za tou pravou romantikou se mohou zájemci vypravit například do Kozího Chlívku v Deštném v Orlických horách.
Horské klima na ně dýchne již cestou do Deštného, když budou projíždět sevřeným údolím říčky Bělé. Zdejší stylová atmosféra, útulné prostředí z doby „našich prababiček" a poctivé domácí receptury si je jednoznačně získají.

Jejich tradiční Svatomartinské husy jsou vyhlášené již široko daleko. Nejen proto je také letos Kozí chlívek nominován rovnou na Svatební místo roku.
Při návštěvě Deštného se mohou lidé zaposlouchat do melodií místní zvonkohry, která se v celé své kráse tónů rozezní vždy každou celou hodinu od 10 do 18 hodin.

Zvonkohra se nachází hned u Ateliéru zvonaře a hrnčířky, se kterými se mohou zájemci rovnou setkat.
Tradiční horské středisko nabízí také zajímavě koncipované Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel. Starší generace zde vzpomenou na své dětství, mladí pak najdou mnoho inspirací, ale všechny mile překvapí široký záběr expozic.
„Kromě řady řemesel včetně sklářské pece zde uvidíte také prastaré sněžnice i ucelenou kolekci z historie a současnosti skibobového sportu, která je svým rozsahem unikátní ve světovém měřítku. Sklepní prostory muzea pak patří především dětem, které se zde setkají se stařičkým vodníkem, hlídajícím dušičky uložené pod pokličkami barevných hrnečků," zve do muzea Eva Vaníčková z destinační společnosti. Na Svatohubertskou mši za trubači, dravými ptáky i atmosférou pohraničí se vypravte v polovině listopadu do Neratova, poutního místa v bývalých Sudetech. Úžasná akustika i unikátní architektura kostela Nanebevzetí Panny Marie osloví i zcela sváteční, věřící i nevěřící návštěvníky.

Chybět nebude posvátný jelen jakožto symbol sv.Huberta – patrona všech myslivců, kterého ze sobotního lovu přinesou myslivci v uniformách.
„Od 16 hodin kostel opět rozezní trubačský soubor Markazíni a rychnovský dětský sbor Carmina, to vše pod prosklenou střechou kostela. Pohnutá historie a jedinečná atmosféra tohoto místa sem přivádí mnoho návštěvníků ", srdečně zve paní Michaela Bednářová ze Sdružení Neratov, které se snaží navrátit život vysídlené pohraniční obci, obnovit poničené poutní místo i původní tradice. Neratov byl významným poutním místem již od 2. pol. 17. stol., kdy sem na pouť přicházely údajně až 4 tisíce poutníků. Zázračná moc se přičítala sošce Panny Marie a prameni, který vyvěrá u kostela. Právě kvůli rostoucí popularitě Neratova zde byl barokní kostel vystavěn.
Zdejší oslavy neváhejte spojit s návštěvou obchůdku chráněných dílen Kopeček v Bartošovicích v Orlických horách, které jsou jednou z mnoha dalších aktivit sdružení Neratov.

Bude-li vaše cesta směřovat do okolí města Rychnova nad Kněžnou, zdejší vstupní brány do Orlických hor, dopřejte si procházku zámeckým parkem rychnovského zámku s dominantou Santiniho kostela Nejsvětější Trojice, aktivní odpočinek v místním krytém bazénu anebo zavzpomínejte na staré časy při návštěvě Muzea hraček. Kromě celé škály hraček pro kluky i děvčata, převážně české a československé výroby z let 1880 – 1980, vás zaujmou také historické školní potřeby či loutkové divadlo, které kdysi bývalo součástí každé domácnosti. Několik hraček je tu připraveno i pro děti, oblíbené jsou zejména kuličkové dráhy. Součástí muzea je také expozice věnovaná M.D.Rettigové, která se do povědomí veřejnosti dostala především v posledních letech, a to díky jejím nápaditým receptům i zájmu o kulturu stravování.

Právě v Rychnově nad Kněžnou tato výjimečná žena a národní buditelka dopsala onu světově proslavenou Domácí kuchařku, pilíř české gastronomie, která se zařadila vůbec k nejvydávanějším knihám v Čechách. Tuto tradici na špičkové úrovni ctí a zachovávají i zdejší restaurace. Pokrmy dle receptury této slavné dámy najdete nově také v jídelníčku Hotelu Havel v Rychnově nad Kněžnou, kam se můžete v tento čas vydat na Svatomartinské posvícení se širokou nabídkou husích specialit, včetně ochutnávky nejznámějšího mladého vína světa – francouzského Beaujolais Nouveau.