„Sledujeme situaci každý den. Zatím neumíme říct, jak všechno dopadne. Bude skutečně otázka aktuálního počasí. zatím to, ale vypadá na kombinaci obou typů," upřesnil včera ředitel závodu Pavel Kučera.
Jezdci by tak mohli do výše položených oblastí vyrazit se spřežením, které potáhne kolovou káru.

Po hřebenech by to poté šlo se saněmi. „Něco málo na vrcholu nasněženo je, ale uvidíme, jak se budou vyvíjet teploty. Pořád doufáme, že napadne," dodává optimisticky ředitel závodu.
Limit naplněn už čtvrt roku předem
Čtyřetapový závod psích spřežení po hřebenech Orlických hor s povinným bivakem se letos pojede už po osmnácté.

To, že i přes nepřízeň počasí patří k těm nejoblíbenějším, svědčí počet přihlášených účastníků. Limit přihlášek byl vyčerpán už čtvrt roku předem. Na trať by se mělo vydat 110 musherů z devíti států. „Někteří závodníci se odhlásili, ale jejich místo připadne ihned náhradníkovi," poznamenal Pavel Kučera.

Letošní ročník navíc dozná i několika vylepšení. „Přetvořena bude část trati, s předstihem budou stanoveny limitní časy k projetí kritických úseků a dojde také k úpravě organizace startu závodu," doplnil další z organizačního týmů závodu Slavomír Říman.
Šediváčkův long odstartuje  z osady Jedlová v Deštném v Orlických horách v úterý 21. ledna a do cíle dojedou spřežení v sobotu 25. ledna.

Závod patří k těm nejtěžším v Evropě a je zároveň nejdelším závod psích spřežení v České republice. Extrémní je i svým převýšením, jelikož jezdci během trasy nastoupají více než sedm kilometrů.
Bikeři se už stali tradičními členy
Do závodu se neváhají přihlásit i bikeři se svými psi. Přestože i jejich účast je už takovou tradicí, zvládnout zdolat celou trasu závodu se podařilo bikerovi až při patnáctém ročníku závodu.
Závodníci jsou rozděleni do sedmi kategorií. Před rokem se stal vítězem té nejpočetnější Čech Roman Habásko.