„Jde nám o to, že když v zimě náhle napadne velké množství sněhu, Správě a údržbě silnic pak trvá, než na místo dostane svou techniku ze středisek v Rokytnici v O. h. či z Rychnova n. K. My jsme přitom schopni se na údržbě podílet vlastní technikou. Práci pak můžeme vyúčtovat s ještě nižšími náklady než SÚS,“ vysvětlil podstatu projektu předseda svazku a zároveň rokytnický starosta Petr Hudousek, který tvrdí, že podobný systém již delší dobu funguje v Pardubickém kraji.


Nechtějí nikomu brát práci

„V žádném případě nechceme někomu brát práci, ale máme priority, jako je například doprava dětí do školy,“ dodal.
Ředitel krajské SÚS Hradec Králové Miloš Štěpán včera uvedl, že se podobným problémem v pondělí ráno již krátce zabývali. „V žádném případě to nelze řešit letos, protože plán zimní údržby je kompletně hotový a pravidla přeci nelze měnit v průběhu zápasu. Nicméně jestliže bude ze strany kraje tato otázka otevřená, budeme určitě o tom jednat, ale výsledek bych určitě nepředjímal,“ reagoval na dotaz ředitel.
Jak doplnil, něco jiného je myšlenka a potom její realizace. „Vůbec to není jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jsou zde poměrně tvrdé podmínky a zákonné možnosti. V případě, že by obce byly vtaženy do procesu zimní údržby, musela by se vyřešit zákonná odpovědnost, smluvní vztahy a navíc otázka účtování,“ zauvažoval Miloš Štěpán.

Výjezdy sledovány systémem GPS

Další pracovník z vedení akciové společnosti, který si však nepřál být jmenován, tvrdí, že požadavek, který viděl od krajského radního Josefa Ješiny, má řadu technických problémů. „Navíc devadesát procent stížností horských obcí na nedostatečnou zimní údržbu je neopodstatněných, což máme zdokumentované, protože výjezdy jsou sledované systémem GPS,“ míní pracovník SÚS a dodává, že se současnou technikou to obce zvládnout nemohou.
Krajská radní Josef Ješina (ČSSD), který má dopravu ve své gesci, o iniciativě svazku nic neví. „Předložil jsem SÚS požadavek deštenské starostky a soukromníka na toto téma a shodli jsme se, že letošní zimu s tím již nic nelze dělat. Jestli to požaduje i svazek obcí, tak o tom můžeme jednat, ale až na příští rok,“ dodal překvapeně.