Hotely nabízejí spoustu volných kapacit i na prodloužený velikonoční víkend. Často se v nich mohou zájemci ubytovat dnes i během dalších dní. Provozovatelé pozorují také úbytek hostů oproti minulým sezonám i kvůli ekonomické recesi. „Máme zkušenost, že se hoteliéři budou muset chovat pružně a nabízet ubytování i na kratší období, třeba na jednu dvě noci, či půltýden, od víkendu do středy nebo naopak od středy po víkend,“ vysvětluje Jaroslav Karban z Informačního centra v Deštném v Orlických horách.

Úbytek návštěvníků oproti předchozím sezonám zde pozorují od konce února a jarních prázdnin, přestože letos byly ideální lyžařské podmínky. Nyní vlekaři lákají na slevy a poslední den sezony na Velikonočního pondělí se v deštenském areálu Marta I lyžuje zdarma. Menší návštěvnost a zájem turistů se podle Karbana letos projevil i v půjčovně lyží, kde tak malý zájem v sezonách s dobrými sněhovými podmínkami dlouho nezažili. „Je krásné slunečné počasí, lyžovat se dá i v krátkém rukávu. Například na sedačkové lanovce jezdilo koncem týdne padesát lidí,“ přiblížil podmínky posledních lyžařských dnů Karban.

Volné pokoje najdou turisté například v Masarykově chatě na Šerlichu, více než polovina ubytovacích kapacit je k dispozici v hotelu Kunštát v Orlickém Záhoří. Pro opravy využívají toto období v rokytnickém penzionu Rampušák, takže zde s klientelou na nejbližší dny ani nepočítají.

Že recese může i přispět k větší návštěvnosti věří majitel hotelu Zemská brána v Bartošovicích Emil Kafka. „Doufám, že období horší ekonomické situaci vrátí do zdejších hotelů tuzemské návštěvníky, kteří jezdili do zahraničí.“ Nebojí se konkurence a je přesvědčen, že rozvoj může oblasti prospět. Čím více zde bud ubytovacích možností a služeb, tím více přijede turistů.