Horská služba, kromě stálých doporučení a varování, není oprávněna tuto okolnost zjišťovat či dokonce jakkoliv postihovat.

Podle náčelníka Horské služby v Orlických horách Josefa Šifry je to tak v pořádku. „Dá se říci, že my jsme zdravotní služba, která jezdí po horách. Záchranka také neprovádí testy na alkohol. Navíc si myslím, že je zcela obvyklé, když si někdo sedne u stánku ve středisku a dá si třeba grog nebo víno. Pokud má člověk soudnost a chová se přiměřeně, tak nezpůsobuje žádné problémy. Je to stejný případ jako lyžování na svahu,“ vysvětlil Šifra.

Potíže s opilými lyžaři či snowboardisty jsou v Orlických horách minimální. Pokud už nějaké vzniknou, tak to bývá mezi Vánocemi a Silvestrem. Jinak se záchranáři s opilci na svazích setkávají jen výjimečně.

V rámci některých lyžařských areálů fungují i takzvané skipatroly, které mohou pomoci při prevenci alkoholu na sjezdovkách.

„Otázkou je, jak ale poznat mimo zkoušku detektorem, že je někdo silně podnapilý. Ze zkušeností záchranáře vím, že takový člověk je často na první pohled v pořádku, pohybuje se bez problémů a změny v koordinaci nastanou až třeba při jízdě na lyžích,“ komentoval náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

V Orlických horách však skipatroly prozatím nemají. „Nejsou tady, protože se s opilými lyžaři setkáváme velice výjimečně. Navíc vlekaři tady nejsou tak bohatí, aby si je mohli dovolit,“ uvedl Šifra, a připomněl, že kdysi měli na horách příhodu s hodně veselým opilcem, ten ale nebyl agresivní.
Případné opilce na sjezdovkách tak může zkontrolovat pouze policie. Vždycky však na něj musí někdo upozornit. Policista pak vyzve „podezřelého“ k dechové zkoušce.

„Pokud dotyčný nadýchá, tak se to řeší jako přestupek na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. V tom případě mu hrozí pokuta od dvaceti pěti do padesáti tisíc korun. Tu však policie nemůže uložit, takže se případ automaticky předává správnímu orgánu,“ vysvětlila policejní mluvčí Alena Kacálková.

Pokud by se lyžař odmítl podrobit dechové zkoušce, což samozřejmě může, tak se to automaticky bere tak, že přestupek spáchal. Ve správním řízení vše bude posuzováno jako by alkohol v krvi měl.

Jak je možné zasáhnout proti opilému lyžaři

• existují skipatroly, jejichž členové můžou ze sjezdovky vykázat člověka, který se chová nějak nepřiměřeně, v Orlických horách však nejsou

• alkohol v krvi může zkontrolovat pouze policista

• pokud dotyčný nadýchá, řeší se to jako přestupek, hrozí mu pokuta 25 – 50 tisíc korun

• policisté ještě tuto sezonu nikoho nechytili, plánují však kontroly někdy v únoru nebo v březnu