Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horská služba slouží v Orlických horách 60 let

Deštné v Orlických horách - V horském centru v sobotu slaví horští záchranáři.

18.9.2009
SDÍLEJ:

Horská službaFoto:

Zraníte se na horách při letní túře nebo v zimě při lyžování, ztratíte se v závějích. Již 60 let k vám v takovém případě na pomoc spěchají členové Horské služby Orlických hor. Od počátků se změnilo vybavení horalů, ale také počet návštěvníků a tím pádem i úrazů a nehod v horách.
V první zimě své služby měli horští záchranáři tři zásahy. V současnosti ošetří ročně kolem 600 úrazů.

60 let od chvíle, kdy v Orlických horách, v Deštném skupinka nadšenců založila Horskou službu (HS), uplyne letos na podzim. Oslava tohoto výročí se ve spolupráci s Horskou službou ČR koná v Deštném dnes.

HS Orlických hor operuje na území od Olešnice v O. h. až po Čenkovice, má 32 členů, přičemž tento počet zahrnuje profesionální záchranáře i dobrovolné spolupracovníky, kteří pro HS pracují ve svém volném čase. Jednotlivé okrsky jsou umístěny do středisek Deštné a Říčky v Orlických horách i Čenkovice, z pochopitelných důvodů jsou vázány na lyžařská střediska, která jsou zároveň turistickými centry .

Začínalo devět dobrovolníků
V roce 1949 bylo ustaveno z devíti dobrovolníků záchranné družstvo Horské záchranné služby okrsku Orlické hory jako součást oblasti HZS Krkonoše. První členové pracovali v různých profesích od provozovatele horské chaty, strážmistra policie až po lesního adjunkta. V roce 1965 byly Orlické hory vyhlášeny samostatnou oblastí.

„Horská služba tehdy a nyní pracuje opravdu v odlišných podmínkách. Za první zimu byly Horskou službou v Orlických horách provedeny celkem tři zásahy. V kronice se píše, že byla ošetřena zlomená ruka a byla provedena pátrací akce po dvou ztracených a později úspěšně nalezených pošťácích. V současnosti se tu ošetří okolo 600 úrazů za rok,“ porovnal minulost s dneškem Petr Likavec, předseda Rady oblasti Orlické hory HS ČR.

Úrazy, pátrací akce
Dodává, že s nárůstem počtu návštěvníků se rozdíl mezi letními a zimními měsíci v množství ošetřených úrazů pomalu vyrovnává, i když v počtech ošetřených úrazů jednoznačně převažují ty z lyžařského sportu. „Celoročně ošetřujeme zlomeniny, pohmožděniny, luxace kloubů, řezné a tržné rány, otřesy mozku a samozřejmě provádíme život zachraňující úkony, jako je kardiopulmonální resuscitace při zástavách dechu a srdeční činnosti. Rozdíl je ovšem možné vidět v tom, že přibývá úrazů vážných, mezi které patří poranění hlavy a páteře,“ popisuje Likavec nejčastější zásahy.

Zvyšující se závažnost zranění je způsobena rostoucím počtem lidí vybavených moderním sportovním materiálem (curvingové lyže, horská kola) a rostoucím, mnohdy nekritickým míněním o svých schopnostech. „Tady se velmi potvrzuje potřebnost Horské služby jako instituce, která pokrývá území hůře dostupné dalším složkám integrovaného záchranného systému,“ dodal Likavec.

Kromě ošetřování a transportu zraněných provádí HS záchranné a pátrací akce v horském terénu, informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, sleduje úrazovost a provádí rozbor příčin úrazů na horách a doporučuje opatření k jejímu snížení.

Spolu s Polskem
Dnešní oslavy 60. výročí založení Horské služby připravila Horská služba České republiky ve spolupráci s Horskou službou Polsko (Grupa regionalna górskiego ochotniczego pogotowia ratunkovego, Grupa Walbrzysko - Klodzka ), s obcemi Deštné v Orlických horách, Duszniki a ve spolupráci s Euroregionem Glacensis. Nad celou slavnostní akcí převzal záštitu hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. (pl,zr)

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení