Po letním náporu návštěvníků se nyní v klidnějším období věnují členové Horské služby v Orlických horách údržbě techniky či školení.

„Počet úrazů byl v létě podobný jako v loňském roce, závažných případů jsme naštěstí mnoho neměli. Návštěvnost byla z našeho pohledu poměrně solidní. Opět se potvrdilo, že velké procento návštěvníků k nám přijíždí pouze na jeden den,“ shrnul náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar.

Kromě běžné činnosti se nyní jeho lidé věnují například technickým kontrolám vozidel. Kvůli výstražným majákům ji musejí absolvovat každý rok, nikoli jednou za dva roky, jak je obvyklé.

„Absolvujeme i různá školení, na které je nyní mezi sezonami více času. Před zimou dáváme také například pásy na kola čtyřkolek,“ podotkl Hepnar.

Z Říček.
Střediska v Orlických horách se chystají na zimní sezonu. Skipasy někde podraží

Momentálně má orlickohorská horská služba devět členů, v zimě posiluje ještě o jednoho až dva lidi. V týmu je i náčelníkův syn Jan Hepnar, který se nedávno vrátil z Itálie, kde se zúčastnil 12. ročníku závodu Dolomity rescue race. Spolu s kolegy z Jeseníků obsadili v konkurenci 77 čtyřčlenných hlídek ze sedmi zemí třetí místo.

Čeští horští záchranáři slavili úspěchy na letošním 12. ročníku italského mezinárodního závodu Dolomity Rescue Race. Do Piave di Cadore vyrazilo z ČR 20 záchranářů. Tým ve složení Roman Fišnar, Jakub Fabián, Pavel Ondrášek a Jan Hepnar vybojoval bronz.Čeští horští záchranáři slavili úspěchy na letošním 12. ročníku italského mezinárodního závodu Dolomity Rescue Race. Do Piave di Cadore vyrazilo z ČR 20 záchranářů. Tým ve složení Roman Fišnar, Jakub Fabián, Pavel Ondrášek a Jan Hepnar vybojoval bronz.Zdroj: FB Horská služba ČR

„Kluci měli velký úspěch a je to pro ně velká zkušenost. Mezi Dolomity a Orlickými horami je samozřejmě velký rozdíl, ale každá taková zkušenost je i pro nás velmi cenná,“ uvedl Josef Hepnar.

Jan Hepnar na Dni bezpečnostních složek v Dobrušce.
Člen horské služby: Když lidé potřebují záchranu, většinou jsou slušní

Závodníci z Itálie, Rakouska, Polska, Slovinska, Chorvatska, Rumunska a České republiky se museli vypořádat s tratí o délce 15,5 kilometru, převýšením 1300 metrů a třemi technickými disciplínami. Krátce po startu se běželo ve svižném tempu a velmi rychle se oddělili první tři hlídky od zbytku závodního pole. V této trojici byl i český tým ve složení Roman Fišnar, Jakub Fabián, Pavel Ondrášek a Jan Hepnar. Českému týmu se podařilo dorazit na nejvyšší bod závodu a zároveň zdolat ferratu jako první. K další technické disciplíně slanění dorazila všechna tři družstva téměř pohromadě.

Zdroj: YouTube

„Našim závodníkům se tato technická disciplína povedla a opouštěli stanoviště na prvním místě,“ popsal průběh závodu mluvčí Horské služby Marek Fryš.

Do cíle zbývaly ještě zhruba čtyři kilometry, na kterých bylo mnoho technicky náročných seběhů. V těch se českému týmu nepodařilo udržet vedoucí příčku a do cíle dorazil na třetím místě za týmy z Itálie a Slovinska.

Mezinárodní soutěž Horské služby v Krkonoších v roce 2019.
Nejlepší horští záchranáři jsou z Orlických hor, ovládli mezinárodní klání

„Závod byl hodně rychlý, měli jsme o pět minut rychlejší čas než v loňském roce, kdy se nám podařilo v tomto závodě zvítězit. Je vidět, že se kvalita závodu zvyšuje,“ konstatoval člen českého týmu Roman Fišnar.

Velmi dobře si vedly i hlídky z Krkonoš. Jedenácté místo obsadil tým Rokytnice I, devatenácté hlídka ze Špindlerova mlýna, šestadvacátá příčka patřila družstvu z Benecka a čtyřiatřicátý skončil tým Rokytnice II.