„Je to podobné jako u lidí. Přehřátí či úpal jim hrozí naprosto stejně. Proto i prevence je podobná,“ říká veterinář Grigor Hezina.

Závody koní jsou noční můrou

Vzápětí dodal, že nejjednodušším způsobem, jak přehřátí předejít, je zvíře ostříhat a vykoupat a dodržovat pitný režim. „Platí to především u psů. S kočkou s úpalem či přehřátím jsem se ještě nesetkal. A u těch drobnějších domácích zvířat si majitelé dávají větší pozor. Nebezpečí hrozí nejvíce u plazů, kteří jsou i uměle přihříváni,“ podotkl Hezina. Pokud by přeci jen k přehřátí či úpalu došlo, je nutné ihned vyhledat veterináře, který zvíře ochladí nejen z venku, ale také zevnitř. „Podáváme jim infuzí roztok na zchlazení,“ dokončuje Hezina.

Přísný režim spojený s teplotními rekordy platí také pro majitele koní. „Přes den musí být zavření ve stájích a do výběhu chodí jen brzo ráno nebo pak až navečer,“ prozradila Šárka Orctová z Jezdeckého centra Rusek v Hradci Králové. Časté napájení a chlazení vodou je samozřejmostí.

„Ve stájích je režim bezproblémový a zatím k přehřátí nedošlo. Horší je to na závodištích. Tam se nikdo neptá, jestli je vedro nebo ne. Pak záleží na tom, kde závodiště leží a jestli se dá vyhledat alespoň vhodný stín, kde kůň čeká, než přijde na start,“ uzavírá Orctová.