Mikuláš, andělé i pekelníci měli svůj velký den v sobotu na Kupkově náměstí. Opočno se opět stalo centrem dění, kam přijely rodiny s dětmi i ze vzdálenějších měst.

Světelné a hudební efekty zajistily doslova pekelnou atmosféru a umocnily tak čertovský rej. Diváci ani letos nepřišli o létající čerty, kteří sjížděli po laně z budovy městského úřadu až na pódium. Očekávaný příjezd Mikuláše s andělskou družinou na kočáře taženým párem černých koní se tradičně stal vrcholem večera. Akci posléze doplnil velkolepý ohňostroj. „Bála jsem se čertů a slíbila rodičům, že už budu hodná,“ řekla Nicol Seifertová z Dobrušky.
Vyděšené tváře dětí byly pro hlavní aktéry jistě tou nejlepší odměnou. „Letos dělám čerta poprvé a baví mě to,“ prozradil Honza Pultar z Opočna.
Některým ďábelským maskám se dostalo uznání i od přítomných dospěláků.

Svařené víno, grog, teplý punč, horká griotka – nejžádanější nápoje, v tom se shodují všichni prodejci. A není divu. I když se předpověď osmnáctistupňových mrazů nesplnila, těch deset stačilo. „Ale když si představím, že by byl ten ledový vítr, který přinesla neděle, tak musím říci, že nám počasí přálo,“ upozorňuje místostarostka Opočna Šárka Škrabalová na rizika podobných akcí. „Scénář jsme připravovali od léta, ale ty, kteří v posledních čtrnácti dnech pracovali na přípravách venku, jsem vážně litovala.“

Pořadatelé akce – Město Opočno a Divadlo Kodym slibovali daleko více efektů. Bylo splněno? „Určitě. Společně s hudbou to bylo skutečně působivé, barevné,“ hodnotí Zlatka Vacátková z Opočna. Novinkou byl anděl, vznášející se na plošině, Lucifer, který přijel až k pódiu na motorce – příjezd vskutku ďábelský, čert na opravdu pekelném kole. „Vycházeli jsme z toho, že v takové zimě diváci spíše vnímají celkovou atmosféru, proto bylo letos mluveného slova méně. Návštěvnost bývá veliká, ne všichni vidí dobře až na pódium. Na čerty, sjíždějící z radnice, vidí každý, tentokrát jsme dostali do vzduchu i anděla,“ vysvětluje použití plošiny Šárka Škrabalová, koordinátorka celé akce, a upozorňuje ještě na jednu novinku. Strom, který se v sobotu rozsvítil, je asi nejkrásnější, jaký kdy v Opočně měli. Na rozdíl od předešlých, ozdobených 140 velkými žárovkami, má ten letošní, který Opočnu darovali Zemanovi z Dobříkovce, ještě dva tisíce malých světýlek navíc.

(jol, dm)