Orlické hory – Husté sněžení a silnější vítr, pro horské oblasti a jejich obyvatele běžné zimní počasí. Sníh, který včera začal padat, zde toužebně očekávají. Přivádí do hor lyžaře a turisty, díky kterým hory žijí. Už méně radosti z něho mají řidiči a silničáři.

„Konečně. Potřebujeme, aby napadlo alespoň ještě dvacet centimetrů, “ komentoval nástup sněžení starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. Na přírodní sníh zde čekají, aby obec mohla začít technicky upravovat 160 km běžeckých tratí.

Silničáři nasadili včera na Rychnovsku do terénu veškerou techniku. Například pro cestmistrovství v Rokytnici v Orlických horách to znamená dva sypače na chemický, tři na inertní posyp, jeden jako výpomoc a dva traktory s radlicemi. Největší pozornost v těchto dnech, kdy se očekává nepřetržité sněžení, budou cestáři na Rokytnicku věnovat úseku Panské Pole a trase z Rokytnice do Říček v Orlických horách, kde na otevřených místech vane nejsilnější vítr. „Uvidíme, jak se vyplní předpověď. Doufáme, že nebudeme muset nasazovat frézy. Každopádně veškerá technika bude stále v terénu,“ potvrdil za rokytnické cestmistrovství Václav Kubíček a doporučil řidičům, aby v těchto úsecích s jízdou počkali, až ustane vítr.

Na hřebenech Orlických hor nehrozí zatím žádné nebezpečí. Fouká zde však ostřejší vítr, sněžení doprovází snížená viditelnost, od 700 metrů výše panuje mlha. „Nic extrémního se zatím neděje. Běžná zima,“ potvrdil náčelník Horské služby Josef Šifra. Upozornil pouze, že nedoporučuje kvůli těmto podmínkám túry po hřebenech: „Pohyb je tam teď více než nepříjemný a je zbytečné to pokoušet.“ (zen)