Zvyku, který je typický v Orlických horách a jejich podhůří. Ne všude je však tato tradice obvyklá, v jiných koutech republiky často ani nevědí, že něco takového existuje.

Dívky vyrážejí na koledu dva týdny před Velikonocemi, a to hlavně na vesnicích, kde obchází domy a rodiny s pomlázkou.

Na Rychnovsku je holčičí koleda už zažitá, takže kluci doma vyčkávají, až je holky přijdou vyšlehat. Také v rychnovském okrese se ale tradice liší místo od místa. Někteří mají dívčí koledu zažitou jinak. Zvyky se liší, byť jsou vesnice od sebe vzdálené jen pár kilometrů. Například v Rybné nad Zdobnicí holky vyrážejí do ulic až na Velikonoční pondělí společně s kluky, potkají se tak většinou po cestě, kde se navzájem „vymlátí". V teple domova pak vyčkávají s koledou spíše ti starší.

Tento zvyk v Rybné drží už mnoho let. „Narodila jsem se v Rybné, a už když jsem byla malá, tak to tak fungovalo, kluci i holky chodili v jeden den a nepřišlo nám to divné, prostě jsme se vyšlehali po cestě. Když jsem se vdala a přestěhovala, musela jsem si zvyknout na to, že chodí děvčata zvlášť," vzpomíná Jana R.

I v dřívějších dobách se koledovalo jinak. Na koledu se dřív chodívalo v Podorlicku i o Zeleném čtvrtku nebo děvčata v úterý po Velikonocích.

S pomlázkou na Rychnovsku chodí hlavně dívky školního věku, do terénu ale vyrazí také dospělé ženy, ty však místo koledy dostanou něco dobrého na zub nebo k pití.

„Moc mě to baví, chodím vždycky se sestřenicí. Vyrážíme brzy ráno, abychom ve vesnici stihly obejít co nejvíc domů. Nejvíc se těším na tu koledu, je to spousta sladkostí," prozradila desetiletá Kateřina Barvířová z Rychnovska, pro kterou je velikonoční koleda stejně typická jako například Vánoce. Je na to zvyklá už od malička.

V celé republice je v současné době jen málo míst, kde tento předvelikonoční zvyk drží, kromě rychnovského okresu je to například také jihovýchodní Morava.