„V pátek jsme porazili jedno prasátko, veterinárně vyšetřené. Aby bylo zabijačkového jídla dost, tak jsme přidali další ingredience. Pak se rozběhl kolotoč řeznického a kuchařského umění, jehož výsledkem byly jitrnice, jelita, tlačenky, ovar, guláš mistra Libora, kroupy a samozřejmě tradiční prdelačka,“ popsal kulinářský počin Ivan Havlíček, administrátor týnišťské farnosti.

Zabijačkové pochoutky si mohl dopřát každý do sytosti. Stačilo věnovat stanovenou částku a pak už jen hodovat.

Dík farníkům

„Podobnou akci, pouze v komornějším duchu, farnost dělala už loni. Bylo to popostní prasátko, i když v době půstu. Akce byla věnována jako poděkování farníkům. Ale finance na ni přišly po masopustu a čekat až do doby popostní by znamenalo, že by bylo velké teplo na zabijačku,“ komentoval loňské setkání Libor Stolin, šéf Kulturního domu v Týništi n. O. Administrátor dodal, že se akce zúčastnila celá řada farníků. Návštěvnost byla opravdu velká. „Nejde jen o setkání věřících, ale všech lidiček z okolí. Právě u jídla jsme si všichni rovni, takže přišli i ti, kteří nechodí do kostela,“ konstatoval Havlíček.

Negace opadne

Mnoho lidí mělo podobné pocity jako Libor Stolín, který uvedl: „Když vejdu do prostor fary, všechna negace ze mě opadne. Cítím se tady dobře. Je tu skvělá atmosféra.“ Jeho slova podpořili další příchozí, bez rozdílu víry.

Také mnohé ženy hostinu zpestřily svým kuchařským uměním a na faru nosily různé domácí sladkosti.

„Dlouho jsem tu nebyl, tak jsem příjemně překvapený ze společenské místnosti,“ uvedl jeden z příchozích.
„Fara je otevřená i maminkám na mateřské dovolené. Mohou se tu scházet. Děti si v klidu hrají, jelikož nehrozí, že by z uzavřeného dvorku utekly například na silnici,“ pokračoval Libor Stolín.

Zpestřením masopustního setkání bylo vystoupení skupiny historiského šermu Brakýři. Jejich přehlídka ctila prostory fary, a proto se všechny souboje odehrály bez „krveprolití“. Nejen ostatní rytíři, kteří s napětím přihlíželi a očekávali vítěze souboje, ale i celé publikum vždy hrdinu výkřikem „Zadrž!“ zastavili před pomyslným usmrcením poraženého.