Asi dvě stě let starý hodinový stroj, který dosud nečinně ležel v kostele, budou moci lidé brzy obdivovat na vlastní oči.

Nadšenci ze Spolku přátel města Týniště nad Orlicí se ho totiž rozhodli repasovat a vystavit jako exponát ve vodárenské věži, kde bude poprvé k vidění při slavnostním otevření letošní sezony 9. června.

„Rozhodli jsme se tak, protože stroj byl v dezolátním stavu a hlavně v kostele víceméně jenom ležel zaprášený v pavučinách jako kus nefunkčního železa. Nesloužil vůbec ničemu. Chceme ho mít u nás, protože je to náš koníček,“ vysvětlil Libor Koldinský ze Spolku přátel města Týniště nad Orlicí.

Bude jen klapat

Ještě však není jasné, jestli bude hodinový stroj fungovat, zatím to však vypadá nadějně. Nyní už je vyčištěný a po vzhledové stránce i zrestaurovaný.

Pro návštěvníky však bude hlavní jeho vzhled, protože i kdyby se ho podařilo zprovoznit, tak by jenom klapal, jelikož nebude mít co pohánět. „Maximálně mu uděláme nástěnné hodiny, na kterých bude točit ručičkami, ale jenom uvnitř ve věži,“ řekl Libor Koldinský.

Hodinový stroj, jenž byl za celou svou kariéru několikrát opravován a přenášen a na němž se vyměnila spousta součástek, nebylo vůbec jednoduché z kostela vynést. Věž je totiž malá a úzká. Naštěstí nebylo nutné sto padesáti kilový stroj, který dolů snášeli čtyři muži, rozebrat.

O peníze nejde

Jeho rekonstrukce není podle slov Libora Koldinského vůbec o penězích.

„Je to věc koníčku, proto nemůžu říci, kolik oprava bude stát. Na penězích tolik nezáleží. Nemůže být ale nijak drahá, protože bychom to jinak nedělali. Zaplatíme ji ze svých zdrojů ve spolku a také z těch soukromých. Žádnou dotaci nemáme,“ uvedl Libor Koldinský, který přiznal, že cena hodinového stroje se nedá odhadnout, protože jeho součástky nejsou všechny původní.

„Spíš je to zajímavost, protože takové věci už neexistují. Jeho hodnota je spíš fetišistická, nebo jak to říct,“ usmíval se Libor Koldínský.

S nápadem stroj ukázat veřejnosti souhlasí také starosta Týniště Jaroslav Matička. „Samozřejmě, že je dobře, že ho lidé uvidí. To, že ho opraví tak, aby byl funkční, si nemyslím. Ale bude alespoň vystavený.Ve vodárenské věži už jeden stroj mají, takže tam budou dva,“ řekl starosta.

Historie stroje

- První věžní hodiny byly v Týništi instalovány v roce 1831 do nově postavené radniční vížky. Není ale  vyloučeno, že do ní hodiny byly přeneseny z jiného místa.Vížka  byla v roce 2009 zlikvidována.

- Hodinový stroj v ní ukazoval čas  jen do roku 1942, kdy  byl přestěhován do kostelní věže.

- Bylo však potřeba ho opravit pro nové umístění. Žádné prameny totiž neuvádějí, kolik je na stroji původního a kolik do něho bylo vloženo při jeho přestavbě.

- Při opravě se zjistilo, že na jeho zvonu je latinský nápis, podle kterého ho dal ulít místní občan Jan Šembera v roce 1669 u pražského zvonaře.

- O kostelních hodinách se vypravovaly legendy, že stroj tropil při natahování takový rámus, že se musely natahovat v pravé poledne, aby zvuk vyzvánějících zvonů přehlušil zvuk způsobený jejich natahováním.