Toto dvojverší Tolkienova Pána prstenů učarovalo milionům fanoušků fantasy na celém světě. Mocný prsten, stejně jako celé dílo anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, okouzlil i Svatoslava Hofmana. Ten již odmala za oknem domu v Šedivinách neviděl hluboké lesy Orlických hor, ale vesničku Hobitín fantasy země Kraj.

„Od dětství jsem velikým fanouškem Tolkiena a jeho Středozemě. A právě okolní Orlické hory mi některá místa tohoto světa připomínají. I proto jsem se před pár lety pokusil kousek Kraje vytvořit i na svahu za naším domem,“ zavzpomínal na začátky vzniku Hobitína Svatoslav Hofman, který jako první v roce 2012 postavil hobití noru. Už při její stavbě však měl v hlavě ještě smělejší plán - natočit film.

Po noře postavil Svatoslav Hofman i hospodu U Zeleného draka, obytný domek s možností přespání uprostřed Kraje a další dvě malé nory. To vše už s vidinou převést Orlické hory, respektive Kraj, na filmový „pás“.

Mladí i starousedlíci

„Už když jsem postavil první noru, tak jsem se věnoval kameře. V tu dobu jsem potkal i Jardu Kejzlara. Slovo dalo slovo a začali jsme pracovat na filmu, který nyní Jarda režíruje,“ uvedl milovník Tolkiena s tím, že další objekty v Hobitíně už nevznikaly jako atrakce, ale přímo jako kulisy zamýšlenému filmovému debutu.

Krátkometrážní snímek, který se začal natáčet před půl rokem, nese název Stíny Kraje a fanoušky Tolkiena přenese do období mezi Hobitem a Pánem prstenů. Samotný příběh vychází hned z několika Tolkienových knih, například Nedokončených příběhů.

„Ale je to opravdu jen inspirace. Rozhodně nechceme dělat nějaký fanouškovský film, ale do příběhu chceme naroubovat i osudy a život zdejších lidí. Nemáme zájem o to, aby náš film působil jako trapná hra na realitu. Chceme vytvořit dílo v autenticky vytvořeném prostředí kulis a v orlickohorské krajině, která nám evokuje místa z tolik milovaných knih,“ dodal Svatoslav Hofman, který hledal „herce“ ve svém okolí. Ve filmu si tak zahrají jak malé děti, tak i starousedlíci z Šedivin.

Co na to Jackson?

Lokálnost filmu, jehož natáčení má teď zimní přestávku, předurčuje i jazyk. „Točíme v češtině, ale anglické titulky pro zahraniční fanoušky samozřejmě přidáme,“ dodal Svatoslav Hofman, který by byl rád, kdyby se Stíny Kraje dostaly i do rukou režiséra trilogie Pán prstenů – Petera Jacksona. „Posílat mu ho nebudeme, ale snad na něj někde narazí. A třeba se ozve,“ uvedl s úsměvem Svatoslav Hofman, jež doufá, že dvacetiminutový film bude dokončen na konci příštího roku.