Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hnízdo na komíně čeká na přílet čápů

Častolovice – Čápi mohou přiletět. Obyvatelé Častolovic jim nachystali opravené „bydliště“ a těší se, že ptáci tady dál budou vyvádět mláďata.

19.3.2011
SDÍLEJ:

Příprava hnízdaFoto: Archiv Jiřího Václavíka

Tovární komín v centru obce kyne do dáli a především čeká na své opeřené obyvatele. Pro změnu obyvatelé městyse ze Spolku přátel Častolovic hnízdo zachránili a těší se, že nezůstane dlouho osiřelé.

„Do března bylo bezpodmínečně nutné navrhnout a vyrobit zpevňující kovový rám a držák hnízda. Strojařských prací se ochotně ujal majitel komínu pan Jan Hlásek. Aby ptáci byli co nejméně rušeni dalšími zásahy a údržbou, byla, po dohodě s ornitology, jako konstrukční materiál zvolena nerezová ocel,“ přibližuje práce na hnízdě Jiří Václavík.


Zedničina i sváření


Pomocí vysokozdvižné plošiny upevnili na plášti komínu nerezové obruče a vyzdili betonový věnec. Se zednickými pracemi se muselo počkat na dobu, kdy nebudou venkovní teploty klesat hluboko pod bod mrazu. Potom ornitologové připravili hnízdo. Do areálu strojírenské firmy přijeli místní hasiči, kteří zajišťovali požární asistenci při sváření, kovové obruče byly následně vyztuženy pásovinou a na vytvrzenou betonovou podezdívku posadili ornitologové upravené hnízdo.


Začali již vloni


Letošní jarní práci však předcházely loňské přípravy. Na nepoužívaném komínu strojírenské firmy Jana Hláska v Častolovicích se totiž objevily závažné závady a hrozilo jeho zbourání, protože stavba představovala vážné nebezpečí pro obyvatele sousedních domů. „Naneštěstí si však komín jako své hnízdiště vybrali čápi bílí, kteří k Častolovicím od nepaměti patří. Finanční možnosti majitele nejsou nevyčerpatelné. Pan Hlásek projevil velkou snahu o zachování hnízdiště, bohužel však delší dobu nenacházel pochopení u dotčených institucí. Nejen z těchto důvodů se do celé věci vložil Spolek přátel Častolovic, tehdejší místostarostka Jarmila Novohradská, a začaly se vyhledávat potřebné finance a zajišťovat příslušná povolení. Pomohla také Miroslava Knapovská, ornitolog Oldřich Šreibr a firma pana Pilce z Bílého Újezda. V září roku 2010 se podařilo čapí hnízdo sejmout, odbourat část nejvíce poškozeného zdiva komínu a provést jeho částečné zajištění,“ přiblížil Václavík.

Dále upozornil, že ani po navrácení hnízda na vrcholek komínu nejsou práce na jeho záchraně u konce: „Na podzim nebo příští rok na jaře bude ještě nutné opravit zvětralé cihelné zdivo. V jednání je i získání finanční dotace od Královéhradeckého kraje.“

Nyní je jen na velikánech ptačí říše, zde naleznou cestu do tradičních lokalit, jakou je i hnízdo na častolovickém továrním komíně, a vyvedou zde svá mláďata. Podle ornitologa Šreibra je šance téměř 95 procent. „Nebuďme však zklamaní, když se tak nestane hned v roce 2011,“ uzavírá Jiří Václavík. (zr, zen)

19.3.2011
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení