V dnešním díle seriálu o putování za krásami Orlických hor se spolu s Deníkem a Euroregionem Glacensis v Rychnově nad Kněžnou vydáte za zajímavostmi, jež najdete po trase cyklobusu z Jaroměře až do polské Spalony, kde můžete zavítat na nedalekou rozhlednu nebo navštívit úžasná vřesoviště.

Na té české straně je toho k vidění přeci jen trochu víc. Stranou pozornosti návštěvníků opočenského zámku leží rozlehlý zámecký park s oborou. Jsou pozůstatkem takzvaných chlumů tedy lesů, které byly od nepaměti v krajině hájeny. Zpráva o oboře a parku je z roku 1598.

Velké pozornosti se parku dostalo na počátku 19. století, kdy se proměnil v duchu své doby. Vznikly zde romantické stavby a byl pojat jako anglický krajinný park. Z tohoto období pocházejí mnohé památné cizokrajné stromy. Velkou úpravou prošel pak v druhé polovině 19. století. Byla tady také postavena oranžérie, která prošla v 90. letech minulého století rekonstrukcí.

Mnozí pamětníci jistě rádi zavzpomínají na film F.L.Věk s skvostným hereckým obsazením. Dnes je téma národního obrození upozaděno. Přesto stojí zato v Dobrušce v navštívit překrásný doklad života měšťanů – Domek F.L.Věka.

V domku je  nábytkem z 19. století vybavena obytná místnost, druhá přístupná prostora zařízena jako kupecký krám a ve třetí světnici vybudována muzejní expozice s připomenutím Hekova života. Do dnešních dnů navštívilo tuto vzácnou památku neuvěřitelných čtvrt milionu návštěvníků.

Na levém břehu Hluckého potoka, na skalisku nad autobusovou zastávkou Poláčkova pila se v lese nacházejí drobné pozůstatky hrádku. Jeho jméno neznáme a tak je nazýván podle osady Hluky. Žel nevíme, ani kdy byl založen, ale předpokládáme, že je spojován s kolonizačním úsilím kláštera Svaté Pole.

Mniši – cisterciáci kolonizovali horský újezd a u ložisek nerostných surovin začali na jejich ochranu budovat hrad. Ten však s největší pravděpodobností nedokončili, protože klášter byl zničen během husitské revoluce. Význam ložisek dokládá i to, že Kounov je zmiňován jako městečko. Co zde těžili? Jednak železnou rudu, ale možná i zlato, jak dokládá název nedalekého údolí Zlaténka.   Bohumír Dragoun

Další díl seriálu najdete opět v sobotním vydání Deníku.