Časté vystavení ucha nadměrnému hluku může vést až k nenávratnému poškození sluchu.

Ucho je orgánem, který dokáže narozdíl od všech subjektivních pocitů objektivně reagovat na zvukové vlny. Pokud jsou zvukové vlny příliš silné, mechanicky se poškodí vnitřní ucho a přitom nezáleží, jak byl hluk pociťován.

Rámus v práci

Ne vždy však má člověk možnost se hluku vyhnout. Někteří dokonce v hlučném prostředí tráví denně celou pracovní dobu. Jde o lidi, již našli zaměstnání v kamenolomech, ve fabrikách na hlučných linkách a dalších místech. Na pracovišti jsou při síle hluku nad 85 decibelů předepsány ochranné pomůcky.
„Pracuji na provozovně, kde jsme vystaveni nadměrnému hluku. Máme však ochranné pomůcky, tedy špunty do uší. Abychom mohli na zmíněném provoze být, musíme absolvovat v nařízených intervalech prohlídky u specialistů, tedy na ušním. Dělám svou práci už řadu let. Pomůcky nepodceňuji, ale uši mám v pořádku. Na druhou stranu je tu plno mladých frajerů, kteří si občas špunty neberou. Časem asi poznají,“ sdělil devětačtyřicetiletý Zbyněk K.
Na pracovištích, kde zvuk dosahuje pětaosmdesáti decibelů a více, se musí používat ochranné pomůcky. Takový hluk však běžně produkují i diskotéky a velmi rušné silnice. Lidi žijící u nich nikdo nechrání.

Soused silnice

Důchodce ze Solnicka žije v těsné blízkosti silnice první třídy. V domku bydlí už více než třicet let. To je doba, kdy člověk má šanci srovnávat, jak narůstá frekvence provozu a hlavně hluku. „Dneska už nemůžeme otevřít okna do ulice. Snad jen o víkendu brzy ráno, když je provoz slabý. Příjemné není ani mírné otřásání domu, při projíždění velkých aut. Holt silnice si nevybrala za sousedy nás a my ji. Za tu řadu let se všechno změnilo. Nikdy bych se do takového domku nenastěhoval, ale nikdo tehdy nevěděl, jak se provoz změní. Dnes jsem ale tady doma. Nechce se mi pryč, zvykl jsem si,“ uvedl důchodce.

Podobné pocity, ale jen dočasného rázu, mají například i chodci. „Není příjemné stát u přechodu a čekat až budete moci přejít. Když je například v Kostelci nad Orlicí špička, tak hluk je opravdu dotěrný. V takovém případě nasadím sluchátka a jdu. Možná to je nastejno, ale hudba je mi milejší,“ říká Mirka Kovaříčková, která do Kostelce denně dojíždí za prací.

Diskotéky a hlasitá hudba mohou poškodit sluch

Rychnovsko - Sluchátka v uších, hlasitá hudba, kterou slyší i ti, jež o hudební produkci vůbec nestojí, je dnešní pohled na mládež cestující do školy nebo zaměstnání.

„Mám syna, který chodí v uších s MP3. Nikdy neslyší, když po něm něco chceme. To mě však tak netrápí, to patří k věku puberťáků. Mám však vážné obavy o jeho sluch. Vždyť určitě není dobré, když jde do ucha několik hodin denně poměrně hlasitá hudba,“ stěžuje si Jitka Korábová z Vamberka, maminka šestnáctiletého mladíka. Syn však na její výtky ohledně hlasité hudby nechce slyšet.

Její obavy jsou oprávněné. Hlasitá hudba vyšší než osmdesát decibelů (což běžně na diskotékách bývá) poškozuje podle odborníků sluch. Ti tvrdí, že ucho je citlivým orgánem, který na příliš silnou intenzitu zvuku snadno reaguje trvalými funkčními omezeními jako je náhlá ztráta sluchu, nedoslýchavost či ušní šelesty a další potíže.