Z jeho reakcí bylo poznat, že takové ocenění nečekal, a váží si ho.

Jak připomněl starosta Jiří Franc, Josef Ptáček (nar. 1945) dlouhodobě spolupracuje s obcí Mokré a má velký podíl na popsání místních historických událostí.

Patří mezi významné regionální historiky, vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a také speciální pedagogiku. Od roku 1991 má vlastní vydavatelství Expedice F. L. Věka, zabývá se regionální historií, především Dobrušky a Opočna, ale Orlických hor, Podorlicka, Královéhradecka, mezi jeho zájmy patří i sport.

"Psaní je dřina, protože historik si musí všechno ověřovat z několika zdrojů, musí chodit po archivech, snažím se psát věci, které nikdo nikdy nepublikoval. Opisovat stále dokola to, co je už stokrát popsané, nemá smysl, škoda papíru," říká Josef Ptáček, který je autorem desítek prací, samostatných publikací, odborných článků a recenzí.

Jan Mikolášek. Zdroj: Dobrušský vlastivědný almanach
"Šarlatán" Jan Mikolášek léčil i v Dobrušce

Zajímají ho osobnosti, které může "vykopat" ze zapomnění. "Jako jsem to udělal v případě letců, kteří za druhé světové války létali v Anglii, a s dalšími osobnostmi. Je to v podstatě detektivka," tvrdí.

Jedním z těchto letců letců byl i Václav Valeš z Mokrého (1914-1941). S mokerskou kronikářkou Dagmar Honsnejmanovou pak navázal první spolupráci při tvorbě publikace Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 - 2010. A spolupráce pokračuje dál. Jedním z jejích "plodů" by měla být i brožura věnující se památce již zmíněného Václava Valeše, který byl jako příslušník 311. československé bombardovací peruti sestřelen 20. července 1941 nad Hannoverem.