1966
Uskutečnila se první zahrádkářská výstava v Častolovicích v pohostinství Beseda, návštěvnost 124 lidí, vystavovalo se ovoce a zelenina od místních zahrádkářů.

1967
Konala se druhá výstava v pohostinství Beseda návštěvnost 206 lidí, ovoce a zelenina byly doplněny ručními pracemi zahrádkářů.

1968
Výstava ovoce, zeleniny a drobných prací v budově Místního národního výboru, výstava byla úspěšná, účast 238 lidí.

1974
Výstava pod názvem Radost – Krása – Užitek se konala v zimní zahradě na zámku v Častolovicích, hlavní aranžerie byla z květin, účast 1500 lidí.

1975
Výstava pod názvem Květiny – ovoce – porcelán, konala se v malém sálku sokolovny v Častolovicích, účast 458 lidí.

1976
Výstava pod názvem Radost – krása – užitek v prostorách zámku, vystavovalo se ovoce, zelenina a okrasné doplňky včetně obrazů, návštěvnost 1 200 lidí.

1980 – 1992
Uskutečnily se menší výstavy v základní škole v Častolovicích, jednalo se o výstavky ovoce pro školní mládež s jednotlivými odrůdami jablek a hrušek.

1993 – 1994
Výstavy ovoce a zeleniny, které se uskutečňovaly v hasičské zbrojnici. Vystavovalo se ovoce a zelenina od místních zahrádkářů. Účast 268 lidí.

1995
Okresní výstava ovoce a zeleniny, která se konala v sále U Lva , vystaveno bylo: ovoce, zelenina, obrazy a další aranžérské věci. Znovu uveden název Radost – krása – užitek. Účast 1 200 lidí.

1996
Okresní výstava pod názvem Radost – krása – užitek se uskutečnila v sále U Lva. Vystavovalo zde 105 vystavovatelů. ZO ČZS byla oceněna Čestným uznáním 1. stupně, které na výstavě předal předseda ČZS Ing. Čada. Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci územních rad ČZS z východních Čech. Účast byla 2 000 lidí.

1997
Okresní výstava pod názvem Radost – krása – užitek se poprvé uskutečnila v sále sokolovny a na venkovní ploše se postavil hangár. Výstavní plocha byla tentokrát 650 m², v rámci výstavy byl poprvé zahájen prodej pro potřeby zahrádkářů, vystavovalo se i na venkovní ploše. Poprvé se uskutečněn kulturní doprovodný program. Návštěvnost dosáhla přes 2 000 lidí.

1998 – 1999
Výstavy pod názvem Radost – krása – užitek v okresním rozměru měly jak ve vystavovaných produktech, tak v aranžerii vzestupnou tendenci. Také doprovodný program se zkvalitňoval. Návštěvnost 2 500 lidí.

1999 – 2007
Na návrh republikové rady výstava dostala název Zahrada východních Čech, protože se na ní reprezentovali zahrádkáři nejprve z pěti, později ze sedmi okresů a velkopěstitelé - instituce z celých východních Čech. Výstava se rozšířila o expozici květin, zahrádkářských potřeb, nářadí a pomůcek. Podstatně se zkvalitnil doprovodný program, ozvučení a zabezpečení. Účast dosáhla přes 10 000 lidí.

2008
Výstavní plocha se rozšířila na 2 000 m², podstatně se zkvalitnila aranžerie, návštěvnost přesáhla 12 000 lidí, během celé výstavy byl zabezpečen zábavný a odborný program, začal se vydávat Výstavní zpravodaj, poprvé vystavovaly i jiné organizace, jako např. kaktusáři, myslivci, včelaři. Slavnostní zahájení výstavy dostalo i vysokou společenskou hodnotu.

2009
I přes nepříznivé počasí byla na výstavě rekordní účast přes 15 000 lidí, výstavní plocha se rozšířila na více než 2 500 m², poprvé vystavovala specializovaná organizace Africké fialky, soutěž o nejlepší misku ovoce dosáhla nejvyšší úroveň, byla řádně materiálně ohodnocena a předávání cen provedl člen vlády ČR. Na výstavě se poprvé představily čtyři výzkumné ovocnářské ústavy, čímž byla zajištěna vysoká kvalita ovoce.

2010
Letošní výstava je co do obsahu a aranžérského zaměření jedna z nejlepších, poprvé zde vystavuje i Výzkumný ústav bramborářský z Havlíčkova Brodu – z Keřkova, rozšířila se spoluúčast o další zájmové organizace – chovatele akvaristy, houbaře a chovatele okrasného ptactva. Vystavované produkty jsou na celém středu sokolské zahrady. Vzhledem k rozšířené ploše výstavy a předpokládané větší účasti byla posílena pořadatelská služba na každý den na 64 lidí, včetně zdravotního zabezpečení. (jh)