Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie a tradice Zahrady východních Čech

Častolovice – Výstava Zahrada východních Čech, která v neděli vstoupila do třetího dne, má dlouholetou tradici.

10.10.2010
SDÍLEJ:

Výstava v ČastolovicíchFoto: Jolana Zeidlerová

1966
Uskutečnila se první zahrádkářská výstava v Častolovicích v pohostinství Beseda, návštěvnost 124 lidí, vystavovalo se ovoce a zelenina od místních zahrádkářů.

1967
Konala se druhá výstava v pohostinství Beseda návštěvnost 206 lidí, ovoce a zelenina byly doplněny ručními pracemi zahrádkářů.

1968
Výstava ovoce, zeleniny a drobných prací v budově Místního národního výboru, výstava byla úspěšná, účast 238 lidí.

1974
Výstava pod názvem Radost – Krása – Užitek se konala v zimní zahradě na zámku v Častolovicích, hlavní aranžerie byla z květin, účast 1500 lidí.

1975
Výstava pod názvem Květiny – ovoce – porcelán, konala se v malém sálku sokolovny v Častolovicích, účast 458 lidí.

1976
Výstava pod názvem Radost – krása – užitek v prostorách zámku, vystavovalo se ovoce, zelenina a okrasné doplňky včetně obrazů, návštěvnost 1 200 lidí.

1980 – 1992
Uskutečnily se menší výstavy v základní škole v Častolovicích, jednalo se o výstavky ovoce pro školní mládež s jednotlivými odrůdami jablek a hrušek.

1993 – 1994
Výstavy ovoce a zeleniny, které se uskutečňovaly v hasičské zbrojnici. Vystavovalo se ovoce a zelenina od místních zahrádkářů. Účast 268 lidí.

1995
Okresní výstava ovoce a zeleniny, která se konala v sále U Lva , vystaveno bylo: ovoce, zelenina, obrazy a další aranžérské věci. Znovu uveden název Radost – krása – užitek. Účast 1 200 lidí.

1996
Okresní výstava pod názvem Radost – krása – užitek se uskutečnila v sále U Lva. Vystavovalo zde 105 vystavovatelů. ZO ČZS byla oceněna Čestným uznáním 1. stupně, které na výstavě předal předseda ČZS Ing. Čada. Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci územních rad ČZS z východních Čech. Účast byla 2 000 lidí.

1997
Okresní výstava pod názvem Radost – krása – užitek se poprvé uskutečnila v sále sokolovny a na venkovní ploše se postavil hangár. Výstavní plocha byla tentokrát 650 m², v rámci výstavy byl poprvé zahájen prodej pro potřeby zahrádkářů, vystavovalo se i na venkovní ploše. Poprvé se uskutečněn kulturní doprovodný program. Návštěvnost dosáhla přes 2 000 lidí.

1998 – 1999
Výstavy pod názvem Radost – krása – užitek v okresním rozměru měly jak ve vystavovaných produktech, tak v aranžerii vzestupnou tendenci. Také doprovodný program se zkvalitňoval. Návštěvnost 2 500 lidí.

1999 – 2007
Na návrh republikové rady výstava dostala název Zahrada východních Čech, protože se na ní reprezentovali zahrádkáři nejprve z pěti, později ze sedmi okresů a velkopěstitelé - instituce z celých východních Čech. Výstava se rozšířila o expozici květin, zahrádkářských potřeb, nářadí a pomůcek. Podstatně se zkvalitnil doprovodný program, ozvučení a zabezpečení. Účast dosáhla přes 10 000 lidí.

2008
Výstavní plocha se rozšířila na 2 000 m², podstatně se zkvalitnila aranžerie, návštěvnost přesáhla 12 000 lidí, během celé výstavy byl zabezpečen zábavný a odborný program, začal se vydávat Výstavní zpravodaj, poprvé vystavovaly i jiné organizace, jako např. kaktusáři, myslivci, včelaři. Slavnostní zahájení výstavy dostalo i vysokou společenskou hodnotu.

2009
I přes nepříznivé počasí byla na výstavě rekordní účast přes 15 000 lidí, výstavní plocha se rozšířila na více než 2 500 m², poprvé vystavovala specializovaná organizace Africké fialky, soutěž o nejlepší misku ovoce dosáhla nejvyšší úroveň, byla řádně materiálně ohodnocena a předávání cen provedl člen vlády ČR. Na výstavě se poprvé představily čtyři výzkumné ovocnářské ústavy, čímž byla zajištěna vysoká kvalita ovoce.

2010
Letošní výstava je co do obsahu a aranžérského zaměření jedna z nejlepších, poprvé zde vystavuje i Výzkumný ústav bramborářský z Havlíčkova Brodu – z Keřkova, rozšířila se spoluúčast o další zájmové organizace – chovatele akvaristy, houbaře a chovatele okrasného ptactva. Vystavované produkty jsou na celém středu sokolské zahrady. Vzhledem k rozšířené ploše výstavy a předpokládané větší účasti byla posílena pořadatelská služba na každý den na 64 lidí, včetně zdravotního zabezpečení. (jh)

10.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení